Drahokamy a polodrahokamy

Je v tom vôbec rozdiel?

Neexistuje presný vedecký dôvod, prečo sa niektoré kamene zaraďujú medzi drahokamy a
niektoré medzi polodrahokamy. Predpokladá sa, že toto rozdelenie vzniklo v Európe, a to pre snahu predajcov. Medzi drahokamy zaraďujeme : diamanty, rubíny, zafíry a smaragdy. Všeky ostatné drahé kamene sú už polodrahokamy. To však samozrejme nemusí znamenať, že polodrahokam má menšiu hodnotu ako drahokam. Všetko záleží od karátovej váhy, čistoty kameňa, farby a výbrusu. Kľudne sa môže stať, že topás bude mať väčšiu hodnotu ako rubín rovnakej veľkosti.

Drahokamy a polodrahokami

Polodrahokamy

Polodrahokamy sú minerály, ktoré sa po opracovaní používajú v šperkárstve. Medzi najznámejšie patrí: opál, ametyst, topás, ónyx, ruženín a koral. Prekvapivo medzi polodrahokamy zaraďujeme aj kamene organického pôvodu ako je napríklad jantár a dokonca aj perly.

Drahokamy

Drahokamy sú tiež minerály, ktoré sa po opracovaní dajú využiť v šperkárstve. Medzi drahokamy zaraďujeme : diamant, zafír, smaragd a rubín. Vyznačujú sa priezračnosťou a vysokým leskom. Náušničky, ktoré vidíte na ľavo, majú v sebe rubíny a diamanty.

Opracovanie drahokamov

Len tak vyťažiť a je to? Také jednoduché to nebude!

Voskovanie drahokamov

Voskovanie

Tiež jedna z bežných praktík pri úprave drahokamov. Po už vybrúsenom drahokame naťahujeme tenkú vrstvu oxidov železa. Pri diamantoch tak získame jemne ružovú farbu,  pri topáse napr. záleží od toho, aký oxid použijeme a získame tým celú škálu farieb.

Vypĺňanie diamantov

Vypĺňanie

Používa sa hlavne pri menších poškodeniach drahých kameňov. Medzierky či škrabance sa vypĺňajú sklom, voskom a polymérmi. Nedokonalosť ale nezmizne, je iba menej viditeľná.

Odfarbovanie a zafarbovanie diamantov

Odfarbovanie a zafarbovanie

Najčastejšie sa používa pri perlách a jadeitoch. Použijú sa tu chemikálie, ktoré z kameňa odstránia farbu alebo ho naopak, zafarbia.

Opracovanie diamantov radiáciou

Opracovanie radiáciou

Do drahého kameňa sa pustí nepatrné a neškodné množstvo radiácie, ktoré zmení jeho farbu. Toto sa používa hlavne pri topásoch, ktoré menia farbu z bledomodrej na london blue modrú alebo pri diamantoch, ktoré menia farbu z bezfarebných na slabozelené či modré.

Opracovanie diamantov teplom

Opracovanie teplom

Teplo dokáže vylepšiť čistotu a farbu drahokamu. Kamene sa teplom opracúvajú už dlhé storočia a pri niektorých typoch drahokamov je to dokonca vyžadované. Pri aquamaríne sa zahrievaním odstraňujú žlté podtóny a napríklad tanzanit sa zahrieva pre zvýraznenie fialovej farby. Väčšina zafírov a rubínov sa tiež zahrieva, a to pre zlepšenie farby a čistoty.