Zaujímavosti zo sveta rubínov

Čo je to drahokam?

Drahokam je možné definovať ako prírodný alebo syntetický materiál, ktorý pomocou leštenia a brúsenia alebo iného zušľachťovania (napr. tepelné ošetrovanie, laserové vŕtanie, olejovanie, ožarovanie) môžeme využiť pre ozdobné účely a výrobu šperkov. Väčšina drahokamov patrí medzi minerály (nerasty).

Nerast je anorganická látka vytvorená v prírodných podmienkach, ktorá sa vyznačuje vnútornou atómovou štruktúrou a špecifickým chemickým zložením. Práve vnútorná atómová štruktúra determinuje vznik kryštálu. Každý nerast má v sebe typickú kryštálovú mriežku. Priehľadné drahokamy, ako napríklad rubín, sú vždy kryštály alebo aspoň ich časti.

To, čo robí drahokam drahokamom, sú jeho fyzické vlastnosti, ku ktorým sa zaraďuje krása, trvácnosť, vzácnosť a cena.

Čo je to drahokam?

Krása drahokamu

Prvotná vlastnosť, pre ktorú sú drahokamy oceňované, je ich vzhľad, teda krása. Tá vynikne vybrúsením surového drahokamu. Každý kus surového kameňa má jedinečné, celkom odlišné vlastnosti a kvality. Ako sa tieto kvality uplatnia, to závisí na obratnosti a šikovnosti brusičov, ktorí kamene režú a brúsia. 

Vzácnosť drahokamu

Pretože krása je u drahokamov na prvom mieste, ďalšou cenenou kvalitou je vzácnosť. Vzácnosť môže ovplyvňovať buď ojedinelý výskyt samotného materiálu, alebo neobvyklé sfarbenie, jasnosť a čistota určitého nerastu, teda minerálu.

Vzácnosť výskytu

Rubín a granát sú dva obľúbené šperkové kamene. Rubín je ale oveľa cennejší, čiastočne preto, lebo je vzácny, ale je tiež tvrdší a má omnoho intenzívnejšiu červenú farbu. To všetko spolu ovplyvňuje aj cenu.

Kvalitné rubíny sa ťažia najmä v Thajsku, Indii, Mjanmarsku a na Srí Lanke. Tie najkvalitnejšie sa ťažia v Barme.

Trvácnosť drahokamu

Dala by sa chápať ako ich najdôležitejšia vlastnosť, pretože dĺžka existencie drahokamu zvyšuje aj jeho nominálnu hodnotu. To, ako veľmi je považovaný za trvácny, určuje jeho rezistencia voči chemikáliám, vonkajším vplyvom (napr. štiepnosť), schopnosti odolať tlaku (krehkosť) a tzv. abrázii (brúseniu).Základnou kvalitou drahokamu je tvrdosť, ktorá sa určuje na základe Mohsovej stupnice.

MOHSOVA STUPNICA TVRDOSTI:

mohsova stupnica tvrdosti

Čo je to vlastne korund?

Korund je po diamante druhý najtvrdší minerál.  Okrem toho ho možno rozoznať podľa vysokého skleného a diamantového lesku, veľkej mernej hmotnosti, bazálnej odlúčenosti a faktu, že je netaviteľný. Keď sa spojí atóm kyslíka a atóm kovu, vzniká tzv. korund. Známe sú jeho drahokamové odrody rubín (červený) a zafír (modrý). Vytvára stĺpkovité, alebo tabuľkové kryštály, často sa vyskytuje aj zrnitý a kusový. Čistý korund je bezfarebný nazývaný aj ako leukozafír. Sfarbujú ho prímesi (chróm na červeno, železo a titán na modro).

 

Cena drahokamu

Čo dodáva drahokamu cenu?

Takisto ako u diamantov, aj u drahokamov sa cena odvíja od 4 základných vlastností, a to farba, výbrus, čistota a karátová váha (hmotnosť). Samozrejme, s veľkosťou rastie predovšetkým aj cena. U drahokamov sa ale hlavne cení ich intenzita farby a čistota kameňa.

Korund

Rubíny

Povedzme si bližšie niečo o týchto červených krásavcoch.

Rubín je jedným z najcennejších drahých kameňov. Je označovaný ako "kráľ drahokamov" a ako klenot bol jedným z najcennejších drahokamov britskej kráľovnej Alžbety II. Má ružové až červené sfarbenie. Jeho farba je ovplyvnená stopami chrómu, ktorý nahradzuje v štruktúre hliník. Čím viac stúpa obsah chrómu, tým sa jeho farba viac prehlbuje. Rubíny však patria ku kameňom, ktoré musia prejsť úpravou. Pred brúsením sa zahrievajú v rozmedzí 1700-1800°C stupňov, aby vynikla ich krásna farba. Kryštály rubínu sú prizmatické, so špicatým, či plochým koncom. V minulosti sa názvom rubín označoval každý priehľadný červený kameň.

Rubín však môže mať rozličné odtiene od ružovej cez purpurovú, až po hnedočervenú. Rubíny, ktoré sa svojou farbou približujú k hnedočervenej, sú medzi šperkármi považované za veľmi cenné. Takéto kamene nazývajú "holubičia krv".

Už po stáročia je rubín cenený pre svoju krásnu a sýtu farbu a tiež jedinečnú tvrdosť a odolnosť, ktorá mu dodáva ideálne vlastnosti pre brúsenie. Vďaka nemu tak získava vysoko lesklý povrch. V minulosti sa pomenovaním rubín označovalo viac odrôd červených kameňov. Rubíny častokrát mávajú vady, ktoré sa zušľachťujú fazetovými výbrusmi. 

Rubíny ťažšie ako 10 karátov sú veľmi vzácne a veľmi cenné - kvalitný rubín dosahuje ďaleko vyššie ceny ako rovnako veľký diamant.

Ako iným drahokamom, aj rubínu sa už oddávna pripisujú magické účinky. Najmä v Ázii sa teší veľkej obľube, tam sa napríklad v minulosti tieto drahokamy kládli pri stavbe budovy pod jej základy, čo jej malo zaručiť šťastie. V Európe počas stredoveku ochraňoval majetok a majiteľovi udržiaval dobré postavenie v spoločnosti.

Rubíny sú veľmi cenené a obdivované dodnes. Sú spojené s romantikou a sú označované ako symbol lásky.

Kúsok z histórie

V roku 1877 francúzsky chemik Edmond Frémy tavil oxid hliníka s oxidmi 
olova v porcelánovej miske, a tak umelo vytvoril malé kryštály rubínu.

Najväčší nájdený rubín na svete

Tento rubín s hmotnosťou 150 kilogramov je považovaný za jeden z najväčších na svete. Kúpil ho 81-ročný baník Muhammad Jetha v Tanzánii.

Neskôr ho odviezol do Dubaja, kde sa presťahoval z Kanady pred 18 rokmi. V roku 2010 bol obrovský rubín vlastnený firmou v Anglicku a bol ocenený na približne 17 miliónov dolárov.

Rubín Raviratnadatuje sa, že kraľuje všetkým nájdeným rubínom. Je to totiž najväčší rubín na svete. Najkvalitnejšie rubíny sa síce ťažia v Barme, tento bol však nájdený v Indii. Jeho váha je 3600 karátov. Z názvu tohto skvostu vyplýva, že prináleží Ravimu, čiže Slnku.

Najslávnejšie rubíny

Jeden z najznámejších rubínových kúskov sú rubínové črievičky, ktoré ste mohli vidieť v rozprávke Čarodejník z krajiny Oz, vytvorené Harrym Winstonom k 50. výročiu od natočenia filmu. Tieto črievičky sú tvorené približne zo 4600 rubínov.

Rubínové črievičky

Ďalším slávnym skvostom rubínových šperkov je rubínový prsteň Richard Burton. Tento diamantový prsteň s rubínom s hmotnosťou 8,24 karátov bol darom od Richarda Burtona, ktorý dostala Elizabeth Taylor v roku 1968. V roku 2011 sa predal za 4,2 milióna dolárov.

Diamantový prsteň Richard Burton

Najväčšiu hodnotu na aukcii na základe hmotnosti dosiahol tento 23,1-karátový rubín z Mjanmarska, ktorý daroval nukleárny fyzik Peter Buck inštitútu Smithsonian na pamiatku svojej manželky Carmen Lucie.

Rubínový prsteň Carmen Lucia

Známym kúskom je hviezdny rubín nazývaný tiež "Rosser Reeves" (šesťcípa hviezda alebo hviezdicový efekt), ktorý má 138,7 karátov a je vystavený v inštitúte Smithsonian vo Washingtone. Hviezdicu docielime tak, že sa vybrúsi vrchná časť kabošonu kolmo na kryštalografickú os. Tento hviezdny lom svetla spôsobujú inklúzie rutilu. Hviezdice môžu byť 4, 6 a 12-cípe. Tento rubín so svojím hviezdnym lomom svetla pochádza zo Srí Lanky. 

rubín Rosser Reeves

Medzi najvzácnejšie rubíny patrí aj rubín Kitaa, považovaný za druhý najväčší nájdený rubín na svete. Tento 440-karátový surový kameň našli v Grónsku len pred pár rokmi a po desaťmesačnom brúsení sa premenil na 302-karátového krásavca s hodnotou pol milióna kanadských dolárov. Najchýrnejší kanadský majster, brusič Thomas McPhee, kameň vybrúsil do abstraktného tvaru s množstvom detailov. Ak sa naň pozorne zadívate, určite Vám neunikne ženská a mužská tvár, či čln s morskou pannou.

Timúrsky rubín

Ďalším známym kusom je Timúrsky rubín, ktorý ste mohli vidieť na krku britskej kráľovnej Alžbety II. ako súčasť nádherného náhrdelníka. Keďže patrí medzi kráľovské klenoty, jeho hodnota je nevyčísliteľná. 

Timúrsky rubín

Edwardov rubín

Tento 167-karátový krásavec bol pomenovaný na počesť hlavného generála Sira Herberta Benjamína Edwarda, ktorý sa zaslúžil o britské víťazstvo počas vzbury v Indii.

Edwardov rubín - nájdete ho v britskom Prírodopisnom múzeu