ZAFÍR

Očarila aj Vás podmanivá modrá farba zafíru? Radi by ste vedeli, v akej kombinácii zlata sa najviac vyníma jeho krása? Vedeli ste o tom, že zafír nemusí mať iba modrú farbu? Všetky tieto informácie a ešte omnoho viac sa o zafíre dozviete po prečítaní nášho článku.

Vznik zafíru

Zafír je odroda korundu, ktorý vznikal po dlhé roky pri vysokej teplote a vo veľkej hĺbke. Za jeho jedinečné sfarbenie môžu malé množstvá iných prvkov. Zafír je druhý najcennejší a najtvrdší drahokam po diamante. Pomenovanie zafíru pochádza z gréčtiny a znamená modrý kameň. Zafír je žiarivý kameň, ktorý je po vyleštení priehľadný. Vo svete sa vyskytuje aj bezfarebný zafír, ktorý sa nazýva leukozafír.  Veľmi vzácny je aj hviezdny zafír, ktorý má v sebe ukrytú špecifickú hmotu, ktorá vytvára hviezdu so šiestimi lúčmi. Niektorí ich považovali za tri prekrížené línie, ktoré symbolizovali vieru, lásku a nádej.  

Zafír nemusí byť jednoznačne len modrý, ale vyníma sa aj rôznymi inými farbami, a to žltou, zelenou, čiernou, ružovou či fialovou. Ťaží sa na Srí Lanke, v Thajsku, Myanmare (Barme), Tanzánii, Madagaskare ale aj u našich českých susedov. Najdrahšie zafíry pochádzajú z himalájskeho Kašmíru. 

Využívanie zafíru v minulosti

Už v staroveku bol zafír považovaný za kameň najvyššej duchovnej hodnoty. Od 6. storočia ho nosili kardináli v prsteňoch. V staroveku sa zafíry používali na dekoráciu korunovačných klenotov. Starovekí egyptskí kňazi často nosili na hrudi zafírové šperky. Dokonca v Biblii sa spomína tento kameň a verí sa, že práve od neho bola vytvorená pečať legendárneho kráľa Šalamúna.

Najstaršia lekárska veda na svete Ayurveda naznačuje, že zafír ovplyvňuje srdcovú čakru a je spojený s obnovovaním energie. Má omladzujúce účinky a v duševnej rovine rozvíja kladné vlastnosti osobnosti.

Význam a účinky zafíru

Zafír je známy ako kameň múdrosti. Umožňuje sústredenie, upokojuje myseľ, vnáša do mysle pokoj a istotu. Blahodarne pôsobí na oči, odstraňuje stres. Zafír dáva svojim majiteľom veľa pozitívnych emócií, radosti a šťastia. 

Astrológovia sa prikláňajú k tomu, že zafír bude najlepšou voľbou pre znamenia Vodnár, Býk, Baran a Strelec. Avšak aj ostatné znamenia môžu pri nosení pociťovať jeho blahodarné účinky, len o trošku menej intenzívnejšie.

Najväčšie účinky má, keď sa nosí na prste v prsteni, ale významný účinok má aj vtedy, ak ho nosíte inde. Modrý zafír – jedná sa o mimoriadne účinný kameň.

Zafír v šperkoch

Zafír sa nádherne vyníma v šperkoch v kombinácii bieleho zlata a diamantov. Tento drahokam je známy svojou žiarivou modrou farbou. Priraďuje sa ako farba ku všetkému tvárnemu, tým pádom aj k vzťahu, preto si veľa žien tajne praje zásnubný prsteň so zafírom, ktorý je symbolom vernosti.

Princ Charles daroval v roku 1981 snubný prsteň s nádherným zafírom Lady Diane Spencerovej. Prekrásny modrý zafír bol dookola obklopený ligotajúcimi sa diamantmi a osadený v bielom zlate.  Po smrti Diany a zásnubách jej syna Williama generačný prsteň putoval na ruku vojvodkyne Kate.

Starostlivosť

Vďaka svojej tvrdosti a pevnosti si zafír ako samotný kameň nevyžaduje nejakú špeciálnu starostlivosť.

Oslovila Vás jedinečnosť zafíru? Radi by ste mali vo svojej zbierke krásny zlatý šperk so zafírom? Môžu to byť jedinečné zlaté náušnice, nádherný prsteň, prívesok, náramok, brošňa alebo rozprávkový náhrdelník so zafírmi. Nech sa páči, nahliadnite a nechajte sa inšpirovať našou širokou ponukou zafírových šperkov.

Zafírové šperky GOLDIE DIAMONDS