ZLATO - ROZDELENIE A TYPY

Zaujímalo Vás niekedy, čo znamenajú značky na šperkoch? Označenia 750/1000, 585/1000, 18kt alebo 14kt?

Zlato rozdeľujeme podľa rýdzosti. Šperky, ktoré na sebe nosíme, nie sú 100% zlato... Prekvapení? Vyrábame ich zo zliatín zlata a podľa jeho percentuálneho podielu sa delia na rýdzosti.

V šperkárstve sa používajú dve meradlá, po prvé poznáme karáty.

Zlato môže byť 24 karátové, čo znamená, že všetkých 24 častí je čisté zlato, teda 1000/1000.

Ďalej poznáme 18 karátové alebo 750/1000. V tomto prípade je 18 častí číre zlato a 6 častí sú prímesi.

14 karátové zlato (585/1000) je tvrdšie ako 18 karátové (750/1000).

Existuje aj 9 karátové alebo 375/1000. Tento typ zlata má v sebe však viac prímesí ako čistého zlata, preto ho u nás v klenotníctve nepredávame. 

Vedeli ste, že triedenie zlata podľa karátov sa považuje za zastarané? Vzniklo v Arábii a Perzii, kde sa nevedeli dohodnúť na rovnakej mernej jednotke. Preto, pre ich zhodnú váhu /0,2g/ zvolili ako jeden karát, váhu semena Rhožníka obyčajného, ktorý u nás poznáme ako Svätojánsky Chlieb.

A teraz farby!

Prečo má zlato viac farieb?

Ako sme si už vyššie vysvetlili, šperky, ktoré nosíme nie sú 100% zlato, ale obsahujú prímesi, aby šperk nebol príliš mäkký. Vďaka týmto prímesiam, zlato získava odlišné farby a tvrdosť.

Zvyčajne sa stretávame so žltým zlatom, čo je jeho základná farba a pri rýdzosti 24 karátov ani inú farbu nemá. Pri 18 karátoch sa do žltého zlata primiešava striebro a meď.

zlato

Ďalšia obľúbená farba je biela. Sem primiešavame zvyčajne nikel, zinok a platinu. Šperky z bieleho zlata sa ródiujú, aby získali lesk.

zlato

Ružové zlato získame prímesou medi. Čím viac medi pridáme, tým je zlato viac červené.

zlato

Čierne zlato. Počuli ste už o ňom? Naozaj, je to jedno z menej známych typov. Primiešavame sem meď spolu so sulfidom draselným. Napriek tomu sa však úplne čierna farba dosiahnuť nedá, preto sa podobne ako biele zlato, ródiuje čiernym ródhiom.  

zlato

Čo tak zelené zlato? Je to jeden z najnezvyčajnejších druhov... Vyrába sa čiste prímesou striebra. Najčastejšie ho vidíme na obrúčkach.

zlato