ZLATÁ MINCA - VIEDENSKÍ FILHARMONICI

Najobľúbenejšia zlatá investičná minca nesie meno Viedenskí filharmonici (Wiener Philharmoniker) a razí sa už viac ako tridsať rokov. Táto zlatá minca bola pomenovaná po rakúskom orchestri, ktorý je po svete preslávený. Odborníci túto zlatú mincu radia k dizajnovo najkrajším minciam, aké kedy boli navrhnuté. 

Dizajn zlatej mince

Vzhľad zlatej mince navrhol a nakreslil hlavný rytec Rakúskej mincovne Thomas Pesendorfer a zlatá minca svoj dizajn nezmenila od roku 1989. Na lícnej strane zlatej mince sú zobrazené hudobné nástroje (je ich celkovo osem), ktoré reprezentujú Viedenský filharmonický orchester a narubovej strane je zobrazený Veľký organ v Zlatej sále Viedenskej koncertnej haly. Na tejto strane je uvedená aj krajina razenia, údaje o hmotnosti, rýdzosti, rok vydania a nominálna hodnota, ktorá je stanovená na výšku 100 €. To však nie je jej skutočná hodnota. Ide o nominálnu hodnotu, čiže inými slovami menovitú hodnotu mince ako platidla. Trhová hodnota zlatej mince je oveľa vyššia. 

Najpredávanejšia zlatá minca

V minulosti sa zlaté mince razili v dvoch veľkostiach:1-uncová a ¼-uncová. V súčasnosti ich Rakúska mincovňa vyrába v piatich gramážach: 1-uncovú, ½-uncovú, ¼-uncovú, 1/10-uncovúa 1/25-uncovú zlatú mincu.                                                                                                                                                              

Medzi najobľúbenejšie zlaté mince však patrí tá 1-uncová, ktorá má priemer 37 mm, hrúbku 2 mm a hmotnosť 31,1g. 

Táto zlatá minca je veľmi obľúbená pre svoju vysokú rýdzosť, a to 999,9%. Vyrába sa vo Viedenskej mincovni z 24 - karátového zlata. Niekoľkokrát sa stala najpredávanejšou zlatou mincou sveta a dopyt po tejto zlatej minci, na ktorej dominuje kultúra, je mimoriadne vysoký v Severnej Amerike a  Japonsku. 

NAŠE ZLATÉ ŠPERKY