AKO PREDĹŽIŤ ŽIVOTNOSŤ ŠPERKOV

Zbožňujete šperky? Máte svoje obľúbené kúsky, ktoré nosíte viac ako ostatné? Chceli by ste, aby Vám vydržali v pôvodnom stave a vzhľade čo najdlhšie? Stačí správna starostlivosť o ne a šperky Vám vydržia  celé generácie. 

Skladovanie šperkov v šperkovnici

Základom životnosti šperkov je ich skladovanie. Šperky by sa mali dávať dole pri rôznych prácach a hlavne na noc. Aj šperky by mali „oddychovať“ vo svojich šperkovniciach. Základom stáleho lesku šperkov je ich preleštenie handričkou po zložení. Týka sa ako náušníc, tak aj náhrdelníkov, príveskov, náramkov, prsteňov a brošní. Nakoľko sa šperky dotýkajú ľudskej pokožky, ktorá počas celého dňa vylučuje pot, je dôležité ich občas čistiť. Pravidelným preleštením šperkov dosiahnete ich vysoký lesk. Skladovanie šperkov v šperkovnici by malo byť usporiadané a každý jeden šperk by mal mať vyčlenené svoje miesto, aby sa navzájom nepoškriabali. Šperky s drahokamami a diamantmi by sa nemali vôbec dotýkať, nakoľko je známe, že diamant môže poškriabať iba ďalší diamant. Zároveň sa nesmie zabudnúť ani na samotné skladovanie šperkovnice. Šperkovnicu určite neskladujte vo vlhkých miestnostiach, ako sú napríklad kúpeľne alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť ku kontaktu s vodou alebo prašným prostredím. 

Čistenie šperkov

I keď sa o svoje šperky vzorne staráte, aj tak by ste ich mali aspoň raz do roka zveriť do rúk zlatníkom, ktorí ich odborne vyčistia, vyleštia a v prípade potreby obnovia ich povrchovú úpravu. Šperky dostanú obnovený vzhľad a budú vyzerať ako nové. V rámci takéhoto servisu sa skontroluje aj uchytenie kameňov, drahokamov a diamantov v šperku. Týmto spôsobom zároveň predlžujete šperkom  životnosť. 

Nosenie šperkov

Šperky by sme najradšej nosili stále a pri každej príležitosti. Existujú však miesta, kde by sme šperky určite nemali nosiť a týka sa to hlavne termálnych kúpalísk, nakoľko termálna voda vzhľadom na jej zloženie spôsobuje oxidáciu zlatých aj strieborných šperkov. Šperky by sme nemali nosiť ani pri domácich prácach alebo športovaní. Neodporúča sa nosenie prsteňov pri určitých činnostiach a športoch, pri ktorých sa prstene môžu poškodiť. Šperky sa nemajú nosiť  ani v chemických laboratóriách, kde môžu výpary chemických látok poškodiť povrchovú úpravu šperku.

Dôležitý okamih pre šperky je ich samotné nasadenie si. Nikdy by sa nemalo zabúdať na to, že šperky sa musia dať ako úplne posledné doplnenie outfitu. To znamená, že najprv treba skombinovať oblečenie, doplniť make-up, použiť parfum, prípadne lak na vlasy a až úplne nakoniec si dať náhrdelník, náramok, prsteň, náušnice, prípadne retiazku s príveskom alebo svoju obľúbenú brošňu. Netýka sa to len náhrdelníkov a náramkov ale aj ostatných šperkov, ktoré tak neradi skladáme a najradšej by sme ich nosili stále. Vyhneme sa tak poškodeniu šperkov pri nanášaní kozmetických prípravkov a dosiahneme ich dokonalý vzhľad po veľmi dlhú dobu. 

NAŠA PONUKA ŠPERKOV