ŠPERK V MINULOSTI A PRÍTOMNOSTI

Čo je vlastne šperk? Odkiaľ sa vzal? Na čo slúžil v minulosti a akú funkciu zastáva v prítomnosti? Prečo si šperk získal našu pozornosť a veľkú popularitu? 

Šperk

Šperk môžeme klasifikovať ako ozdobný predmet osobnej spotreby. Šperky sú vyrobené z drahých kovov doplnené o drahokamy a môžu mať rôzny tvar a nosiť sa na rôznych častiach tela, napr. prsteň, prívesok, náušnice, náramok, retiazka, náhrdelník či brošňa a mnohé iné. 

História šperku

V minulosti mali šperky úplne inú funkciu ako v súčasnosti. Slúžili ako platidlo, poprípade sa používali ako potrebný doplnok odevu (pracka, spona). Neskôr táto ich vlastnosť bola utlačená do pozadia a šperky sa začali vnímať ako ozdoba, ktorou ľudia vyjadrovali svoje spoločenské postavenie. Šperky však neslúžili len ako ozdoba či doplnok. V minulosti mali predovšetkým magickú a náboženskú funkciu. Niektoré kultúry im pripisovali ochranné vlastnosti (priniesť šťastie a prosperitu, ochrana pred zlými silami) takže šperkom ste mohli tiež vyjadrovať aj Vaše postavenie k náboženstvu.

Súčasnosť šperku

Súčasnou úlohou šperku je jeho dekoratívny charakter. Zároveň si však niečo ponechal aj z minulosti, a to symbol lásky, vernosti a ochrany. Pod symbolom lásky môžeme chápať napr. zásnubný prsteň, ktorý dáva partner svojej partnerke ako symbol jeho lásky. Pri symbole vernosti to môžu byť svadobné obrúčky, pri ktorých si manželské páry sľubujú vernosť v dobrom aj v zlom. Čo sa týka symbolu ochrany, väčšinou to bývajú šperky v podobe krížikov či medailónov, ktoré majú mať ochranný význam pred nebezpečenstvom. 

Do povedomia sa dostávajú aj šperky s drahokamami, so svojimi liečivými účinkami. Táto možnosť vnáša oveľa väčšiu dôležitosť do šperkov, akoby sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Pre každé jedno znamenie je charakteristický iný drahokam, ako aj pre jednotlivé liečebné vlastnosti. 

Šperky sú staré ako ľudstvo samo. Mali, majú a budú mať veľkú hodnotu. Nosili sa od pradávna a aj v súčasnosti sú dôležitým a zároveň módnym doplnkom nášho outfitu. Šperky sú jedinečné a bez nich si samých seba už v dnešnej dobe nedokážeme ani predstaviť.