DIAMANTOVÁ BAŇA ARGYLE

Máte radi výnimočný lesk diamantov? Neviete sa vynadívať na oslnivú krásu farebných diamantov? Zaujíma Vás, kde sa nachádzajú diamantové bane? Viete, ktorá baňa je najznámejšou v ťažbe farebných diamantov? Viete, prečo sú farebné diamanty také výnimočné a vzácne? 

Najznámejšou baňou na svete, v ktorej sa ťažia farebné diamanty, je baňa Argyle. Táto výnimočná diamantová baňa sa nachádza v Austrálii a jej začiatky  sa datujú okolo roku 1969. Avšak až o desať rokov neskôr, v roku 1979 sa podarilo nájsť ložisko diamantov. Toto diamantové ložisko v sebe ukrývalo bohatstvo, o ktorom sa nikomu ani nesnívalo. Z tejto diamantovej bane sa ročne vyťaží až 35 miliónov karátov diamantov. V roku 1994 to však bolo oveľa viac, až rekordných 42 miliónov karátov. Diamantová baňa Argyle sa však nemusí pýšiť len obrovskou ročnou ťažbou diamantov. Je zároveň aj najznámejšou baňou, kde sa ťažia tie najkrajšie ružové a červené diamanty. Aj keď celkovo bolo v bani nájdených len 1% týchto diamantov, v celosvetovej produkcii to je až 90% a zároveň červené a ružové diamanty patriak tým najdrahším diamantom sveta. 

Najznámejšie vyťažené diamanty

V diamantovej bani Argyle bol nájdený jeden z najvzácnejších ružových diamantov, ktorý dostal meno Argyle Pink Jubilees 13 karátmi. Do svojej krásnej podoby bol diamant vybrúsený z 13 karátov na 8,01 karátu a bol venovaný Melbournskému múzeu.       

Zamestnanci spoločnosti Rio Tinto na jeseň roku 2016 v diamantovej bani objavili jedinečný 4,38 -karátový diamant červenej farby. Bol zbrúsený na 2,11 -karátový drahokam s čistotou VS2 a dostal meno Argyle Everglou.Tento diamant je certifikovaný Gemologickým laboratóriom GIA.       

V tejto výnimočnej bani ťažobná spoločnosť vyťažila aj fialový diamant. Nádherný diamant našli vo váhe 9,17 karátu a dali ho vybrúsiť do oválneho tvaru na 2,83 karátu. Je to veľmi vzácny diamant, a to nielen svojou farbou ale aj skutočnosťou, že v danej diamantovej bani našli fialové diamanty v celkovej váhe iba 12 karátov (váha je uvedená po vybrúsení diamantov).  

Spoločnosť vytvorila výnimočnú zbierku najkrajších vyťažených diamantov. Zbierka 2019 Argyle Pink Diamonds Tender, nazvaná aj „The Quest for The Absolute“, obsahuje aj jedinečnú kolekciu šiestich farebnýcha ojedinelých diamantov: Argyle Enigma, Argyle Amari, Argyle Elysian,Argyle Verity, Argyle Opus, Argyle Avenoir. 

Diamanty boli, sú a budú obdivované ľuďmi na celom svete. Je to nádherný výtvor prírody, ktorý svojou krásou očaruje všetkých. Nádherná hra farieb v bielych diamantoch, výnimočnosť ružových, červených a fialových diamantov a zároveň jedinečnosť modrých a zelených nás nikdy nenechá chladnými. Diamanty sú jednoducho výnimočné. Nádherne vyniknú v zlatých luxusných šperkoch, či už ako samostatná jednotka v prsteni, náušniciach, prívesku a náramku a zároveň v kombinácii s drahokamom ako rubín, zafír, smaragd, tanzanit či topás, sa ich výnimočný lesk ešte viac znásobí. 

Naša ponuka diamantových šperkov