BROŠŇA AKO MÓDNY DOPLNOK

Pamätať si ich môžeme ešte z čias našich starých mám. V posledných sezónach sa brošňa stala obľúbeným módnym doplnkom. Možno ste si všimli, že aj na červenom koberci sa tento šperk objavil u niektorých z celebrít. Či už by ste si zvolili brošňu, ktorá sa nosí vo vlasoch, golieri, do výstrihu, holom chrbte, pripnuté k pásu šiat, kabátiku alebo klobúku, sú späť na módnej scéne. Nielenže sa vrátili do známych luxusných značiek ako Chanel, Boucheron, Chaumet a Chopard, ale sú opäť obľúbené u zberateľov, ktorí hľadajú starožitné brošne všetkých druhov a popisov.

Brošne sa vyvinuli z rímskej spony alebo z ihlice podobnej bezpečnostným špendlíkom v oblastiach, ktoré boli súčasťou Rímskej ríše. V severných oblastiach Európy sa brošňa stala charakteristickou ozdobou, pretože rutinne fungovala ako zapínanie pre dlhý pevný plášť alebo tuniku.

Brošne boli vyrobené v mnohých rôznych tvaroch. Dlhá brošňa, ktorá sa podobala ihlici, bola vytvorená v celej Európe od Čierneho mora po Britániu, pričom v každom regióne sa líšili ozdoba a dizajn. Charakteristickým znakom brošne bola ružica alebo kruhová brošňa, obyčajne zdobená filigránmi. Kontinentálne zlaté filigrány a komplexné cloisonné práce (práce s kovmi, smaltmi a drahými kameňmi) boli predstavené do Anglicka germánskymi kmeňmi. Brošne tzv. „saucer,“ boli dosť bežné, často s rozetou alebo zvieracími vzormi. So zavedením kresťanstva prišli také formy, ako sú príveskové kríže, v ktorých je zrejmý karolínsky a byzantský vplyv. Penankovitá brošňa vo forme prsteňa s malým zlomom po obvode, bola charakteristická pre írsku výrobu; zvyčajne mala veľkú veľkosť a pravdepodobne sa nosila na pleci s čapom smerujúcim nahor, bola bohato zdobená prekladanými vzormi. Najlepším príkladom je brošňa Tara, ktorá sa teraz nachádza v Írskom národnom múzeu v Dubline.

Brošne spočiatku neslúžili ako šperk. Svoju éru odštartovali ako funkčné a úžitkové predmety, ktoré sa používali na zabezpečenie kusov oblečenia, ako napríklad bedrový pás. Prvé zaznamenané brošne boli vyrobené z tŕnia a pazúrika, zatiaľ čo špendlíky vyrobené z kovu sa datujú od doby bronzovej.

Kultúrne vplyvné ženy, akou je Kráľovná Alžbeta II., ktorá tento rok oslávi svoje 93. narodeniny, brošne veľmi obľubujú a inšpirujú novú generáciu žien, ktorá vrhá nové svetlo na tieto ozdoby z minulosti. 

Inšpiroval Vás náš blog? Aj my sa riadime módnym trendom, a preto si u nás môžete vybrať širokú ponuku brošní. Nájdete tu strieborné brošne ale aj z bieleho, žltého, kombinovaného zlata s drahými kameňmi, diamantmi, perlami, kubickou zirkóniu i celozlaté. 

NAŠA PONUKA BROŠNÍ