SNUBNÉ PRSTENE A ICH HISTÓRIA

Snubný prsteň patrí neodmysliteľne k predzvesti svadby. Snubným prsteňom partner žiada svoju partnerku o ruku a zároveň jej dáva prísľub svadby a tým pádom aj svadobnej obrúčky a spoločného života. Chceli by ste však vedieť, odkiaľ sa táto tradícia nabrala?

Začiatok zásnubných prsteňov

Zásnubné prstene sú známe už veľmi dlhú dobu a jej začiatky siahajú až do starovekého Egypta. Už vtedy ženy dostávali guľaté tvary prsteňov vyrobené z rôznych materiálov, napríklad z kože alebo  slonoviny a mali slúžiť ako zásnubné prstene či obrúčky. Ich materiál však nebol moc trvácny. Neskôr si túto tradíciu osvojili aj Rimania, ale poňali to trošku odlišne. Zásnubný prsteň mal symbolizovať, že daná žena je niekoho vlastníctvo. Avšak tu už nastáva zmena, a zásnubné prstene či obrúčky sa začínajú vyrábať zo zlata a striebra a nosia sa na ľavom prstenníku, nakoľko veria tomu, že týmto prstom prechádza žila, ktorá vedie priamo do srdca. Taktiež sa vedie tradícia, že práve Rimania začali prvýkrát do svojich šperkov vyrývať rôzne nápisy alebo značky. 

Prečo práve prsteň?

Hlavnú úlohu tu zohráva samotný tvar prsteňa, a tým je kruh. Kruh, ktorý nemá ani začiatok ani koniec, a tým má symbolizovať nekonečnú lásku a puto medzi mužom a ženou. 

Povinná obrúčka

Nosiť obrúčku bolo niekedy len dámskou záležitosťou. Tá sa však zmenila. Okolo roku 860 n. l. prehlásil pápež Mikuláš I. obrúčky za povinnú súčasť svadobného obradu tak pre ženu, ako pre muža. Bez svadobných obrúčok pre obidvoch zúčastnených nemohol byť obrad uskutočnený.  Od tejto doby bolo povinnosťou nosiť svadobnú obrúčku aj pre pánov. 

V dnešnej dobe si zásnuby nevieme predstaviť bez zásnubných prsteňov a svadby bez svadobných obrúčok. Jednoducho patria medzi základné šperky, ktoré musia svadobčania mať. Na výber máme neskutočné možnosti zásnubných prsteňov či svadobných obrúčok. Zásnubné prstene a svadobné obrúčky sa vyrábajú v bielom, žltom, ružovom alebo kombinovanom zlate a sú doplnené buď o gravírovanie alebo o drahokamy. Najčastejší drahokam, ktorý sa vkladá do obrúčok alebo zásnubných prsteňov, je nádherný diamant, ale svojou krásou a farbou upúta aj iný drahokam ako rubín, zafír, smaragd, topás, opál alebo ruženín. Drahokamov je neskutočne veľa, tak si ich môžete vybrať buď podľa znamenia, ktoré sa k Vám hodí alebo podľa obľúbenosti.