Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

TANZANIT

Chceli by ste mať vo svojej zbierke jedinečný zlatý šperk, zdobený prekrásnym kameňom, ktorý je nositeľom mena tanzanit? Zaujalo Vás jeho výnimočne krásne modro-fialové sfarbenie? Túžite sa o ňom dozvedieť viac zaujímavostí? Sme tu pre Vás. V našom článku nájdete všetky dôležité a podstatné informácie o tanzanite. 

"V roku 1967 bol prvýkrát objavený drahokam tanzanit, ktorý svet ešte nevidel. Objavil ho Manuel de Souza. Nálezisko tanzanitu sa nachádza v Merelani Hills v Tanzánii, ktorá sa nachádza na východnom pobreží strednej Afriky.

Tanzanit je hnedozelená odroda minerálu zoisitu. Ak chceme získať krásnu modro-fialovú farbu tanzanitu,  je potrebné tepelné ohrievanie drahokamu pri minimálnej teplote 500°C. Po tomto procese sa docieli nádherná modrá až modro-fialová farba, ktorá je najvyhľadávanejšia.  Svojou farbou sú tanzanity lákavejšie a exotickejšie od ostatných drahokamov. Tanzanit sa veľmi často vyskytuje bez inklúzií a je brúsený do všetkých obvyklých tvarov (markíza, briliant, hruška, princess, ovál). Pre svoju jemnosť a krehkosť by sa tanzanit nemal čistiť ultrazvukom.

Presvecovanie tanzanitu
Hodnotenie zrakom

Medzi drahými kameňmi tanzanit patrí k tým najmladším. Veľmi rýchlo si však získal záujem gemológov po celom svete. Názov tanzanit mu pridelil slávny klenotník Tiffany, ktorý o ňom prehlásil, že je najkrajším modrým kameňom, ktorý bol objavený za posledných 2000 rokov a predstavil ho svetu s veľkou slávou v roku 1968.  Najväčší zatiaľ nájdený tanzanit vážil 16 389 karátov.

Tanzanit je jedným z najkrajších a najobľúbenejších drahokamov súčasnosti. Môžeme ho označiť za drahokam 20. storočia. Je relatívne novým drahokamom, avšak rýchlo si našiel cestu medzi hodnotné drahokamy. Klenotníci ho s obľubou vsádzajú do bieleho zlata s kombináciou diamantov, či už sú to  zlaté náušnice a prstene alebo zlaté náhrdelníky, prívesky, náramky a brošne.

Vzhľadom k tomu, že výskyt  tanzanitu je veľmi priestorovo obmedzený, jeho ťažba nebude mať dlhodobý charakter. Podľa očakávania, tanzanit bude do 25 rokov úplne vyťažený a následne jeho cena veľmi prudko porastie. 

Tento vzácny drahokam má obdivuhodné účinky na telo aj ľudskú myseľ. Tanzanit je ochranný kameň. Je veľmi vhodný do práce, lebo má ukľudňujúce účinky, pomáha človeku sa uvoľniť a brať veci menej vážne. Posilňuje imunitný systém, napomáha k regenerácii buniek. Je užitočný pri liečbe psychických chorôb, stresu, zmierňuje migrény a bolesti hlavy. Vnáša do života harmóniu a pokoj. Tanzanit patrí mesiacu december, čiže pripadá znameniu strelca a vodnára.

Podľa legendy bol tanzanit objavený domorodými obyvateľmi -Masajmi. Masajovia verili, že tanzanit je symbolom narodenia, preto sa tento drahokam stal obľúbeným darom pri narodení dieťatka. 

Tanzanit vsadený do zlatých šperkov sa preslávil aj na filmovom plátne. Pri príležitostiach natáčaní spoločnosť Tiffany vytvorila špeciálne kolekcie nádherných tanzanitových šperkov vo vintage štýle. V slávnom a celosvetovo známom filme Titanik hlavná predstaviteľka Kate Winslet nosí nádherný zlatý šperk „modrý diamant“, ktorý sa nazýva Srdce oceánu. Skutočnosť však bola úplne iná, nebol to „ modrý diamant“, ale 28ct-ový tanzanit, ktorý tvoril neoddeliteľnú a nezabudnuteľnú súčasť tohto filmu. 

Ak sme Vám aspoň trošku priblížili tento prekrásny najmladší drahokam, ktorý sa nachádza iba v Tanzánii, tak sme veľmi radi. Srdce nejednej ženy určite zaplesá, ak ju obdarujete zlatým šperkom s týmto kameňom. A bude úplne jedno, či siahnete po šperku ako je zlatý prsteň s tanzanitom alebo vyberiete krásne zlaté náušnice, náhrdelník, náramok, brošňu prípadne prívesok s týmto výnimočným drahokamom. 

Naša ponuka tanzanitových šperkov 

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.