STAROSTLIVOSŤ O STRIEBORNÉ ŠPERKY

Zbožňujete strieborné šperky? Sú Vaše najobľúbenejšie? Či musíte nosiť strieborné šperky, nakoľko ste alergická na zlaté šperky? Natíska sa Vám otázka ohľadom starostlivosti o strieborné šperky? A čo ich známa oxidácia? Existujú nejaké rady, ako jej predchádzať? Ako treba čistiť strieborné šperky? Je lepšie domáce čistenie alebo treba vyhľadať pomoc odborníka – zlatníka?

Striebro

Striebro je ušľachtilý kov bielej farby a patrí medzi drahé kovy. Je známy už od staroveku a hneď si našiel využitie človekom. V dnešnej dobe má najväčšie využitie v šperkárstve, ale ani iné odvetvia priemyslu mu nie sú cudzie. V zemskej kôre sa striebro vyskytuje vzácne, ale skoro vždy je striebro prímesou v rýdzom prírodnom zlate. Najväčšími svetovými producentmi striebra sú USA, Austrália, Kanada, Mexiko a Peru. 

Strieborné šperky

Strieborné šperky patria medzi veľmi obľúbené a vyhľadávané. Strieborné šperky majú karátové označenie 925/1000 a sú vhodné ako pre ženy tak aj pre mužov, či už na bežné nosenie alebo aj na viaceré príležitosti. Strieborné šperky sa vyrábajú v širokej škále, a to od strieborných prsteňov, náušníc, príveskov, retiazok či náramkov, tak aj cez nezvyčajné strieborné brošne, manžetové gombíky a kravatové spony.                                                                                                                              

Striebro je natoľko obľúbené, že sa z neho vyrábajú aj strieborné príbory, perá a menšie sošky alebo rôzne predmety od výmyslu sveta. 

Sčernenie strieborného šperku

Aj Vás trápi občasné sčernenie strieborného šperku? Máte kvôli tomu strach siahnuť po striebornom šperku? Nemusíte mať žiadne obavy. Oxidácia strieborného šperku je jeho prirodzená vlastnosť. Bez neho striebro ani nie je striebrom. Je veľa faktorov, ktoré urýchľujú jeho sčernenie, ako napríklad kontakt striebra s nečisteným ovzduším, ľudským potom, parfumom, lakom na vlasy, kozmetikou, termálnou vodou alebo niektorými čistiacimi prostriedkami, či dokonca užívanie niektorých liekov. Oxidácia však vôbec nie je chybou striebra. Veľmi veľkou výhodou pri kúpe strieborného šperku je to, aby bol rhódiovaný. Rhódium má vysoký lesk a zabraňuje tomu, aby strieborný šperk očernel. Je to povrchová úprava, ktorá sa využíva aj pri zlatých šperkoch z bieleho zlata. A samozrejmosťou je aj zaobchádzanie so samotným strieborným šperkom a jeho uskladnenie, keď nie je využívaný. Najvhodnejšie sú krásne a štýlové šperkovnice. 

Čistenie strieborného šperku

Čo keď nám už samotné striebro sčernelo? Ako sa zachovať a kde ho dať vyčistiť? Je to otázka, ktorá je pomerne častá a odpoveď na ňu je jednoduchá. Oxidácia strieborného šperku je jednoducho len akýmsi zašpinením samotného šperku. A ako najlepšie a najjednoduchšie odstrániť zašpinenie? Dať ho vyčistiť. Na trhu je veľa prípravkov na čistenie strieborných šperkov a následne ich vyleštenie. Azda najvýhodnejšie je dať vyčistiť strieborný šperk odborníkovi – zlatníkovi. Ten si vie odborným zaobchádzaním poradiť, ako so samotným strieborným šperkom a tak aj s drahými kameňmi, ak sa v šperku nachádzajú, nakoľko by sa drahé kamene mohli neodborným zaobchádzaním natrvalo poškodiť.

Ak chcete, aby Vaše strieborné šperky vyzerali čo najdlhšie ako nové, dajte si ich orhódiovať a vyvarujte sa kontaktu s cudzími látkami, ktoré zapríčiňujú ich oxidáciu. 

V našej ponuke nájdete luxusné rhódiované strieborné šperky.