Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

ZIRKÓN ALEBO KUBICKÁ ZIRKÓNIA

Je v tom vôbec rozdiel?

Tieto dva kamene môžu zdieľať podobné mená a vzhľad, ale to je všetko. V skutočnosti sa navzájom veľmi líšia, začať by sme mohli od ich pôvodu. Laik pri kúpe šperku si žiada zirkón, pritom však nemá potuchy, že zakúpil syntetický kameň. Nie každý sa touto problematikou zaoberá, a preto ani niektorí predajcovia netušia, že medzi týmito dvoma kameňmi je rozdiel.  

Kubická zirkónia, ktorá sa v šperkárskom svete nešťastne nazýva „zirkón“, je lacnou syntetickou imitáciou bezfarebných ale aj farebných drahých kameňov. To znamená, že kubickú zirkóniu nevytvorila sama príroda, ale človek v laboratóriu. Pravý prírodný zirkón je prírodným materiálom odlišného chemického zloženia, kryštalickej sústavy a ceny.

Poďme si tieto fakty priblížiť!

Zirkón

Minerál zirkón (ZrSiO4) patrí medzi kremičitany (silikáty – nesosilikáty). Nesosilikáty majú v štruktúre izolované tetraédre SiO4. Patrí medzi bežné akcesorické minerály, napr. v kyslých vyvretých horninách, v metamorfovaných horninách a v sedimentoch, aj v tzv. ťažkej frakcii. Zirkón môže vyzerať veľmi podobne ako diamant, ale je to oveľa mäkší kameň, v Mohsovej stupnici tvrdosti od 6 do 7,5. Ak má zirkón tvrdosť pod 7, znamená to, že sa dá ľahko poškriabať, a to aj prachom.

Ak by ste nevedeli, zirkón je najstarší minerál na Zemi. Vedci sa domnievajú, že - objavené kryštály zirkónu pochádzajúce z Austrálie majú podľa odhadov viac ako 4,4 miliardy rokov. V prírode je veľmi častý, ale len vzácne vytvára veľké, drahokamové kryštály. Prírodné kvalitné zirkóny sú však vyhľadávané nie len u zberateľov, uplatnenie majú aj v šperkoch. Bezfarebný prírodný zirkón bol dlhé obdobie považovaný za najlepšiu prírodnú náhradu za diamant, a to až do obdobia, pokiaľ sa neobjavili vysokokvalitné syntetické diamantové náhrady.

Kubická zirkónia (Cubic zirconia)

Kubická zirkónia (ZrO2) je synteticky vyrobená kubická kryštalická forma oxidu zirkoničitého, ktorá sa vytvára v laboratórnych podmienkach. Táto surovina vzniká v laboratórnych podmienkach pri teplote 2750°C, ktorá sa následne mechanicky brúsi do požadovanej podoby.

Kubická zirkónia sa nachádza na stupnici od 8 do 8,5 podľa Mohsovej stupnice. No na druhej strane ide o syntetický materiál, ktorý ponúka určitú odolnosť, postupom času sa však poškriabe a zakalí. Môže sa nosiť v šperkoch, ale určite nebude mať životnosť ako diamant, ktorý môžeme preniesť na celé generácie ako rodinné dedičstvo a pamiatku. Kubická zirkónia bola vyvinutá ako lacná náhrada diamantu v 70. rokoch 20. storočia v Moskve vo fyzikálnom inštitúte. 

Na trh bola uvedená ako šperkový kameň v roku 1976. Tento syntetický kameň sa na trhu stal veľmi obľúbeným šperkovým kameňom pre veľmi dobrú disperziu svetla, relatívne vysoký index lomu a hlavne pre nízku cenu. Kubickú zirkóniu je možné vyrobiť v mnohých farbách pridaním oxidov rôznych prvkov, od bezfarebnej až po čiernu. Kým prírodný zirkón býva najčastejšie bezfarebný, hnedý, modrý, červený a zelený. Najobľúbenejšou variantou je číra kubická zirkónia. Hlavným konkurentom kubickej zirkónie je nedávno kultivovaný materiál, syntetický moissanit.

Existuje niekoľko metodík, pomocou ktorých je možné tieto dva kamene od seba rozlíšiť, či už voľné alebo osadené kamene. Ich identifikáciou a hodnotením sa zaoberá skúsený gemológ na základe gemologických laboratórnych vybavení.  

NAŠA PONUKA ŠPERKOV S KUBICKOU ZIRKÓNIOU

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.