Drahokam, polodrahokam, ozdobný kameň? Je v tom vôbec rozdiel?

Poďme si teda povedať, čo je to drahokam.

Drahokam je minerál alebo minerálna odroda, ktorý je cenený pre svoje estetické vlastnosti a využíva sa na ozdobné účely. 

Pojmy na drahé kamene boli založené na starých tradíciách. V histórii sa medzi drahé kamene zaraďovali predovšetkým tie, ktoré spĺňali vysoké nároky na všetky požadované vlastnosti (tvrdosť, nádherný lesk, priezračnosť, sýtosť farby, čistota, stálosť, mechanická odolnosťa, zriedkavosť v prírode). Tak ako aj dnes, človeka zaujali týmito mimoriadnymi vlastnosťami.

Drahokamy a polodrahokami

 Paleta kameňov sa postupne rozširovala, a niekedy bol problém správne zaradiť drahokamy. V roku 1955 sa termíny drahokamy, polodrahokamy a ozdobné kamene nahradili názvom drahé kamene.

Na západe sú považované medzi vzácnymi kameňmi diamanty, zafíry, rubíny a smaragdy. Všetky ostatné kamene pokladajú za polodrahokamy. Ide však o komerčnú klasifikáciu a rozlíšenie, ktoré vytvorili pred niekoľkými rokmi predajcovia. Toto členenie dáva falošný dojem pre spotrebiteľov, že drahokamy sú cennejšie ako polodrahokamy, čo však nemusí byť pravda.

Príkladom je zelená odroda granátu Tsavorite, ktorý je cennejší ako stredne kvalitný zafír. Tieto zelené odrody granátu sú dokonca pri veľkosti viac ako 2ct považované za zriedkavé a ich cena za 1ct dramaticky vyskakuje (okolo 2200 US dolárov za 1ct). 

V súčasnosti sú všetky drahé kamene považované za vzácne, pretože sú všetky zriedkavé a ich ponuka je obmedzená. Ich identifikáciou sa zaoberajú  gemológovia, ktorí určujú ich optické a fyzikálne vlastnosti a na základe kvality ich hodnotu.  

Šperky GOLDIE s drahými kameňmi