Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Drahokam, polodrahokam, ozdobný kameň? Je v tom vôbec rozdiel?

Poďme si teda povedať, čo je to drahokam.

Drahokam je minerál alebo minerálna odroda, ktorý je cenený pre svoje estetické vlastnosti a využíva sa na ozdobné účely. 

Pojmy na drahé kamene boli založené na starých tradíciách. V histórii sa medzi drahé kamene zaraďovali predovšetkým tie, ktoré spĺňali vysoké nároky na všetky požadované vlastnosti (tvrdosť, nádherný lesk, priezračnosť, sýtosť farby, čistota, stálosť, mechanická odolnosťa, zriedkavosť v prírode). Tak ako aj dnes, človeka zaujali týmito mimoriadnymi vlastnosťami.

 Paleta kameňov sa postupne rozširovala, a niekedy bol problém správne zaradiť drahokamy. V roku 1955 sa termíny drahokamy, polodrahokamy a ozdobné kamene nahradili názvom drahé kamene.

Na západe sú považované medzi vzácnymi kameňmi diamanty, zafíry, rubíny a smaragdy. Všetky ostatné kamene pokladajú za polodrahokamy. Ide však o komerčnú klasifikáciu a rozlíšenie, ktoré vytvorili pred niekoľkými rokmi predajcovia. Toto členenie dáva falošný dojem pre spotrebiteľov, že drahokamy sú cennejšie ako polodrahokamy, čo však nemusí byť pravda.

Príkladom je zelená odroda granátu Tsavorite, ktorý je cennejší ako stredne kvalitný zafír. Tieto zelené odrody granátu sú dokonca pri veľkosti viac ako 2ct považované za zriedkavé a ich cena za 1ct dramaticky vyskakuje (okolo 2200 US dolárov za 1ct). 

V súčasnosti sú všetky drahé kamene považované za vzácne, pretože sú všetky zriedkavé a ich ponuka je obmedzená. Ich identifikáciou sa zaoberajú  gemológovia, ktorí určujú ich optické a fyzikálne vlastnosti a na základe kvality ich hodnotu.  

Šperky GOLDIE s drahými kameňmi

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.