PERLY- VEĽKOSŤ, TVAR A FARBA

Perly sa od seba odlišujú nie len veľkosťou a farbou ale aj tvarom, hrúbkou vrstvy perlete, leskom, miestom výskytu a vzácnosťou. 

Veľkosť perly

Veľkosť perál môže byť rôzna. Perly môžu byť menšie aj ako 1 mm ale zároveň aj väčšie ako 30 mm. Záleží od toho, kde žijú, kde sa pestujú a aký majú pôvod. Pre každý typ perál sú bežné iné veľkosti. Perly južných morí a tahitské perly sú väčšie ako sladkovodné a akoya perly. Zároveň je aj dané, že najväčšie ustrice produkujú aj najväčšie perly. 

Farba perly

Farbu perly ovplyvňuje druh lastúry, v ktorej perla vznikla. Perly poznáme vo všetkých odtieňoch farieb od bielej až po čiernu. Žiadna perla nemá jednoliatu farbu, jej farba je vždy kombináciou viacerých odtieňov. Perly rozlišujeme v bielej a v čiernej farbe s rôznym nádychom. Perla bielej farby môže mať odtieň s nádychom ružovej, modrej či sivej farby. Tak isto perla čiernej farby môže mať odtieň s nádychom fialovej, modrej, zelenej či hnedej farby. 

Tvar perly

Perly majú rôzne tvary. Poznáme guľaté perly, takmer guľaté perly, gombíkový tvar perly, kvapky, oválne a nepravidelné perly. Nepravidelne tvarované perly sa označujú aj ako barokové perly. Guľaté perly sú obvykle najcennejšie, avšak tvar kvapky perly sa stáva stále populárnejším. Tento tvar perly pekne vynikne  v náušniciach. 

Perleť

Perleť je nositeľom jemných farebných odtieňov. Pri dopade svetla sa farby tenkých vrstvičiek lomom svetelných lúčov krížia a tvoria známy vlnkovito menlivý lesk a dúhové zafarbenie perál. Prvú vrstvu perlete tvorí konchyolín, ktorý drží pokope nasledujúce vrstvy perlete. Tieto vrstvy môžu byť nepravidelné a nemusia na seba úplne priliehať a tým sa formujú vzory unikátne pre každú jednu perlu. 

Lesk perly

Lesk perly je schopnosť perly odrážať svetlo. Perly s vysokým leskom odrážajú veľmi dobre svetlo. Čím je odraz perly ostrejší, tým je perleť lesklejšia. 

Miesto výskytu perly

Perlorodky sa zvyčajne lovia v teplých tropických moriach. Na pobreží Srí Lanky a južnej Indie sa vyskytujú predovšetkým ružovo-čierne a žlté perly. Perzský záliv je známy výskytom ružových a krémovo bielych perál. Kultivované perly sa chovajú na perlových farmách v juhovýchodnej Ázii a južnom Pacifiku.

Vzácnosť perly

Prírodné perly sú veľmi vzácne a drahé. Najviac hodnotené sú juhomorské perly, tahitské, morské akoya a sladkovodné perly. 

Šperky z perál sú nadčasové a veľmi populárne. Perly by mala vlastniť každá žena. Neexistuje žena, ktorej by sa perly nehodili. Ich jednoduché prevedenie ich predurčuje ako pre denné nosenie tak aj pre spoločenskú udalosť k večernej elegantnej róbe. Stálicou medzi šperkami zostáva klasický perlový náhrdelník. Najideálnejšie je však vlastniť celú súpravu perlového náhrdelníka, náramku, náušníc a prsteňa.

Naša ponuka perlových šperkov