Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

ČAROVNÝ SVET UKRYTÝ V DRAHÝCH KAMEŇOCH

Už ste sa niekedy zoznámili s pojmom inklúzie? Možno niektorí z Vás aj áno, v klenotníctve pri kúpe šperku najmä s diamantom, kde Vás oboznámili o jeho kvalite. Držíte šperk, obzeráte si ho a poviete si, aká žiarivá krása. Každý z nás obdivuje niečo, čo je jedinečné a krásne. Existujú však aj nadšenci, ktorí drahé kamene obdivujú aj inak, a to zvnútra. Vedia, že príroda skrýva krásu drahokamu aj vo vnútri, a to má už iný rozmer, pretože vnútorné pukliny, praskliny, útvary, kryštálové a iné inklúzie sú častým „materinským znamienkom“ drahého kameňa. 

Ale čo presne znamenajú tieto inklúzie? 

Inklúzie v drahom kameni nám dokážu prezradiť ako vznikajú a vyvíjajú sa. Inklúzia je postihnutie v kryštálovej mriežke ako:
• kryštál alebo jeho fragment uzavretý vo vnútri iného kryštálu,
• dutina v kryštáli obsahujúca plyn, tekutinu alebo kryštál,
• optická uzavrenina bez kryštálu.

Z pohľadu gemológie sú inklúzie dôležitou charakteristikou drahých kameňov. Ich prítomnosť alebo naopak neprítomnosť v drahokamoch, pre ktoré sú charakteristické, sa stále používa na rozlíšenie prírodných kameňov od syntetických.

Prírodné drahokamy sú zvyčajne oveľa cennejšie ako syntetické kamene, takže schopnosť ich správnej identifikácie si vyžaduje vysokú odbornosť a znalosť. Jedným z najlepších spôsobov ako zistiť, či je drahokam prírodný alebo syntetický, je zaznamenať typ a rozmanitosť jeho inklúzií. Inklúzie u diamantov  ovplyvňujú jeho čistotu a tým znižujú hodnotu. Avšak u  niektorých drahokamov, napríklad inklúzia v hviezdnych zafíroch (zafír s hviezdicovým efektom) v skutočnosti zvyšuje jeho hodnotu. Okrem toho sú niekedy inklúzie celkom krásne a zvyšujú atraktivitu drahokamu. Príkladom je obyčajný kremeň obsahujúci tenké, zlaté, ihličkovité kryštály rutilu, ktorý sa volá rutile quartz (nazývaný aj ako venušine vlasy). Niektoré druhy inklúzií sa vyskytujú častejšie v prírodných drahokamoch ako v syntetických. Ihly, oblaky, tekutiny a kryštály sú príklady inklúzií, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v prírodných drahokamoch.

Syntetické drahokamy majú všeobecne inklúzie špecifické pre ich metódu rastu. Tieto charakteristiky zahŕňajú priesvitné až nepriehľadné zafarbenie, hrúbku a vzhľad podobné pavučine, ktoré sú ostrým kontrastom s prírodnými priehľadnými, čiastočne zahojenými fraktúrami „odtlačkov prstov“. Napríklad priesvitný až nepriehľadný biely až žltkastý zrnitý tok vyzerajúci ako typ inklúzií by ste bežne našli v syntetickom kameni vytvorenom v tavive.

Skúmanie inklúzií však môže byť ťažké. Na ich štúdium gemológovia často používajú mikroskop, pokiaľ možno, mikroskop s osvetlením v tmavom poli. Zatiaľ čo zväčšenie 30 - 60X (rozsah väčšiny stereoskopických mikroskopov) môže zobraziť väčšie inklúzie, niektoré z jemnejších vyžadujú zväčšenie 200x alebo viac. Vedieť ako používať mikroskop a rôzne techniky osvetlenia, sú základnými zručnosťami na identifikáciu inklúzií. Avšak zaostrenie drobných detailov sa v niektorých prípadoch často javí ako dosť náročné, ak nie nemožné. Preto gemológovia niekedy môžu prejsť k záveru o tom, čo vidia zväčšením.

NAŠA KOLEKCIA ŠPERKOV S DRAHOKAMAMI

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.