Diamant a jeho cesta z kameňa až do šperku

Každý diamant začína svoju cestu ako neopracovaná ruda a v šperku skončí až po dlhom procese.

Doly na diamanty

Začína sa to v doloch.

Diamant je stlačený uhlík. Vytváral sa po tisícky rokov v podzemí za vysokej teploty a tlaku. Prvé diamanty sa našli v riekach, kde boli z podzemia vyplavené. Ďalšia možnosť nálezísk je pri vulkánoch. Keď vybuchla sopka, niektoré z diamantov boli pri tomto výbuchu dopravené na povrch zeme. Neskôr sa začali dolovať v doloch.  Najznámejšie doly sú napríklad Jubilee v Rusku, Argyle v Austrálii alebo Catoca v Angole.

Vydolovaný kameň teraz treba opracovať.

Prvé, čo sa pri neopracovanom diamante robí, je rozhodnutie o tvare výbrusu. Najčastejšie sa stretávame s briliantovým výbrusom (z čoho pochádza nespisovný názov Briliant), napriek tomu poznáme viac typov výbrusu. Napríklad oval, marquise, pear, heart, princess a mnoho ďalších.

Keď sa rozhodne aký výbrus je najvhodnejší pre daný kameň, aby sa zachovala čo najväčšia karátová váha a v kameni boli čo najmenšie inklúzie (nečistoty), pristúpime k brúseniu.

Diamant je najtvrdší nerast, a preto sa dá opracovať iba iným diamantom. Na tento účel používame priemyselné diamanty. Brúsia sa  špecializovanými brúskami, ktoré ovládajú kvalifikovaní brusiči.

Po vybrúsení je diamant ohodnotený. Hodnotí sa karátová váha, čistota, farba a výbrus.  Najlepšie hodnotené diamanty sú bez inklúzií a v priesvitnej farbe.  

Brúsenie diamantov

Vedeli ste, že existujú aj prirodzene žlté diamanty? Táto farba sa nazýva Fancy Yellow a je vysoko cenená!

fancy yellow opál
Brúsenie diamantov

Vybrúsený kameň sa následne dostane na burzu drahých kameňov

Na burzách si môžu zlatníci zakúpiť opracované aj neopracované drahé kamene  a diamanty. Medzi najväčšie burzy patria Bharat Diamond Bourse v Indii, Diamond industry Israel  v Izraeli, burza v Antwerpách a jedna z najstarších GIA alebo Gemological Institute Of America.

Brúsenie diamantov

Po zakúpení diamantov ich zlatníci vkladajú do šperkov

Kvalifikovaní zlatníci neskôr vkladajú kameň do šperku. Uchytenie kameňa v šperku závisí od jeho výbrusu a tiež typu šperku, kde bude osadený.

Základné uchytenia

Prsteň s diamantom

1. Včera, dnes a zajtra. Jedná sa o uchytenie troch diamantov, väčšinou v krapničkách, ktoré symbolizujú trvácnosť vzťahu.

2. Pavé uchytenie. Ide o uchytenie troch až viacerých radov diamantov.  Veľmi obľúbené uchytenie aj pri zásnubných prsteňoch. 

Prsteň s diamantom
Prsteň s diamantom

3. Spoločné krapničkové uchytenie. Pri tomto uchytení sa diamanty v rade delia o krapničky, ktoré ich držia.   

4. Bar  uchytenie. Drahé kamene sa tu delia o priečku /ang. Bar/ a sú uchytené medzi jednotlivými priečkami. 

Prsteň s diamantom
Prsteň s diamantom

5. Ryhové uchytenie. Diamanty sú zapustené v ryhe. 

6. Svätožiara.  Stredový  drahokam je obkolesený menšími,  ktoré okolo neho  vytvárajú  niečo ako svätožiaru.

Prsteň s diamantom

NAŠE ŠPERKY S DIAMANTMI