PERLEŤ V ŠPERKÁRSTVE

Perleť je organický materiál živočíšneho pôvodu, ktorá v lastúrnikoch produkuje perly. Lastúry sa skladajú z troch vrstiev: z vonkajšej vrstvy, tzv. periostracum, čo je tenký organický povlak alebo koža lastúry. Potom nasleduje vrstva kalcitu a tou treťou vnútornou vrstvou je perleť. Táto hladká časť škrupiny je produkovaná plášťom mäkkýšov, keď rastie.

Perleť sa používa už tisíce rokov, používali ju starí Egypťania a Sumeri. Vykladaná práca sa používa aj vo východoázijskom a islamskom náboženskom umení. Na Západe sa perla stala počas viktoriánskej éry mimoriadne populárnou. Viktoriáni používali perleť na ozdobenie domácich potrieb, ako sú rukoväte nožov, šperkovnice, gombíky a ciferníky. 

V 80. rokoch 20. storočia začali lídri londýnskych obchodníkov známych ako Costermongers  zdobiť svoje odevy so stovkami niekedy aj tisíckami perleťových gombíkov. Títo ľudia boli známi ako „Pearly Kings“ a „Pearly Queens“. Súčasťou ich filozofie bolo dávať ostatným.

Táto komunita pokračuje v charitatívnej činnosti dodnes a hrdo nosí svoje perlové obleky. USA vyrábali a vyvážali perleťové gombíky vo veľkom množstve, až kým plast nezvolili ako alternatívu perlete. Perleť sa aj teraz používa na ozdobenie gitár a iných hudobných nástrojov.

Perla je ideálna na vykladanie a rezbárske práce. To je dôvod, prečo sa perleť stala tak populárnou počas viktoriánskych čias, keď sa používala na zdobenie predmetov pre domácnosť. Perleť sa dá použiť na výrobu netradičných, atraktívnych intarzovaných náramkov, portrétov na prívesky a náhrdelníky alebo brošní. Aj páni sa môžu popýšiť šperkom z perlete, ako sú napríklad: manžetové gombíky, kravaty a cvočky.

Šperky, či iné ozdobné veci perletí sú neuveriteľne krásne, so živými, dúhovými farbami. Perleť z mušle sa niekedy označuje ako „morský opál“ kvôli svojej krásnej hre farieb.

Ani v tomto šperkársky dom Moraglione 1922 nezaostáva a s obľubou perleť aplikuje na zdobenie luxusných šperkov. Najčastejšie ju používajú na vytvorenie doubletov alebo tripletov, vďaka čomu je použitý drahokam stabilnejší a trvácnejší. Priehľadný drahý kameň zostavený spolu s bielou perleťou tvoria krásnu hru farieb. Perleť dokonale vynikne v šperkoch aj  samostatne. Dôkazom toho je kolekcia Cleopatra, ktorá prináša exkluzívne kúsky z dielne majstrov zlatníkov od Moraglione 1922. Kolekcia je okrem bielej perlete oživená aj tmavosivou perleťou  rôznorodých geometrických tvarov či rozkvitnutých kvetov. Biele, žlté a ružové zlato sú vhodné pre perlete, ktoré sa kombinujú aj s diamantmi. Tmavú perleť zvýrazní najmä biele zlato. Podmanivý kvetinový prsteň v ružovom zlate z kolekcie Cleopatra Vás pohladí jarným dotykom. 

Ak Vás zaujal náš blog, dajte, prosím, lajk našej facebookovej stránke a sledujte nás na Instagrame.