Symbolika v šperkoch

Už ste niekedy premýšľali nad významom symbolov, motívov a znakov v šperkárstve? Ľudia už od pradávna nosia šperky, aby reprezentovali svoju vieru a kultúru alebo ako amulety pre šťastie a ochranu. Tento článok Vám odhalí najobľúbenejšie symboly v šperkoch, ktoré dnes nosíme, a ich skrytý význam.

KRUH 

Kruh je univerzálny symbol, ktorý symbolizuje večnosť, život, celistvosť a dokonalosť. Môže tiež znamenať časový cyklus alebo dráhu planét. Mnoho ľudí verí, že darovanie kruhového prívesku niekomu symbolizuje večnú lásku. Krúžky sú samozrejme najznámejšie symboly v šperkoch. Zlaté svadobné obrúčky predstavujú symbol večnej lásky a pevného vzťahu medzi manželmi.

KRÍŽ

Kríž je symbol, ktorý je známy predovšetkým vďaka jehospojeniu s kresťanstvom. Mnoho ľudí ho nosí ako znak viery. Niektorí ho všaknosia aj ako módny doplnok. Existuje niekoľko variácií krížika a tietopredstavujú rôzne formy kresťanstva:

Latinský kríž - má dlhé zvislé rameno a krátke vodorovné rameno
Grécky kríž -  má rovnako dlhé ramená
Etiópsky kríž -  má prepracovaný dizajn, ktorý predstavuje večný život
Začínajúci kríž - má na každom ramene tri zaoblené prvky, ktoré predstavujú Trojicu Okrem kresťanskej symboliky môže kríž predstavovať aj štyri smery: sever, východ, juh a západ. Alebo môže symbolizovať štyri živly: zem, oheň, vzduch a vodu.

ŠTVORLÍSTOK

Štvorlístok symbolizuje šťastie. Rovnako ako trojlístok aj štvorlístok pochádza z Írska. Podľa keltskej tradície každý, kto nájde štvorlístok bude mať v ten deň šťastie. Štyri listy predstavujú vieru, nádej, lásku a šťastie.

SRDCE

Motív srdca symbolizuje lásku. Môže to znamenať lásku v romantickom zmysle, ako aj náklonnosť medzi priateľmi alebo rodinou. Tvar srdca siaha až do stredoveku, ale v Británii a Európe si získal veľkú popularitu za čias kráľovnej Viktórie, keď sa do módy dostali symbolické šperky. Dnes zostáva jedným z najobľúbenejších vzorov.

NEKONEČNO

Symbol nekonečna je matematický symbol, ktorý vyzerá ako číslo osem ležiace na  boku. Nemá začiatok a ani koniec. Ako naznačuje jeho názov, symbolizuje večnosť a veci, ktoré nikdy nekončia. Ak ho darujete v šperku niekomu, na kom vám záleží, symbolizuje to nekonečnú lásku alebo priateľstvo.

KĽÚČ

Kľúč predstavuje niekoľko rôznych konceptov. Pre absolventov je to symbol vedomostí a úspechu. Kľúč môže tiež otvárať dvere, takže môže symbolizovať slobodu a príležitosť. Kľúče tiež symbolizujú lásku v podobe kľúču k srdcu. Ak niekomu darujete kľúč, bude to špeciálna pamiatka pre obdarovaného.

STROM ŽIVOTA

Symbol stromu života sa stal v šperkoch veľmi populárnym a zdá sa, že táto popularita neklesá.
Po celé storočia bol strom života veľmi symbolickým dizajnom pre mnoho kultúr po celom svete. Na strome života je niečo inšpiratívne a ukľudňujúce. Je to univerzálny symbol, ktorý presahuje náboženstvá a kultúry a žiadna skupina si ho nemôže privlastniť.

Symbolizuje:
- prepojenosť všetkého
- stabilitu, silu a rast
-  individualitu
-  znovuzrodenie
-  plodnosť a rodinu
- pokoj a relaxáciu

VÁŽKA

Vážka takmer v každej časti sveta symbolizuje zmenu, schopnosť meniť sa fyzicky aj psychicky a schopnosť prijať zmenu. Táto myšlienka vychádza zo životného cyklu vážky, pretože predtým, ako sa dostane do fázy dospelosti, prechádza radom štádií a takmer úplnou metamorfózou. Premnohých preto symbol vážky inšpiruje rast a zmenu v našom vlastnom živote.

Pre ich letové schopnosti začali vážky symbolizovať moc a vyrovnanosť a pripomínajú nám, že všetko je možné. Ich výrazné farby a svižnosť z nich robia jedného z najsilnejších predátorov v rodine hmyzu.