Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Symbolika v šperkoch

Už ste niekedy premýšľali nad významom symbolov, motívov a znakov v šperkárstve? Ľudia už od pradávna nosia šperky, aby reprezentovali svoju vieru a kultúru alebo ako amulety pre šťastie a ochranu. Tento článok Vám odhalí najobľúbenejšie symboly v šperkoch, ktoré dnes nosíme, a ich skrytý význam.

KRUH 

Kruh je univerzálny symbol, ktorý symbolizuje večnosť, život, celistvosť a dokonalosť. Môže tiež znamenať časový cyklus alebo dráhu planét. Mnoho ľudí verí, že darovanie kruhového prívesku niekomu symbolizuje večnú lásku. Krúžky sú samozrejme najznámejšie symboly v šperkoch. Zlaté svadobné obrúčky predstavujú symbol večnej lásky a pevného vzťahu medzi manželmi.

KRÍŽ

Kríž je symbol, ktorý je známy predovšetkým vďaka jehospojeniu s kresťanstvom. Mnoho ľudí ho nosí ako znak viery. Niektorí ho všaknosia aj ako módny doplnok. Existuje niekoľko variácií krížika a tietopredstavujú rôzne formy kresťanstva:

Latinský kríž - má dlhé zvislé rameno a krátke vodorovné rameno
Grécky kríž -  má rovnako dlhé ramená
Etiópsky kríž -  má prepracovaný dizajn, ktorý predstavuje večný život
Začínajúci kríž - má na každom ramene tri zaoblené prvky, ktoré predstavujú Trojicu Okrem kresťanskej symboliky môže kríž predstavovať aj štyri smery: sever, východ, juh a západ. Alebo môže symbolizovať štyri živly: zem, oheň, vzduch a vodu.

ŠTVORLÍSTOK

Štvorlístok symbolizuje šťastie. Rovnako ako trojlístok aj štvorlístok pochádza z Írska. Podľa keltskej tradície každý, kto nájde štvorlístok bude mať v ten deň šťastie. Štyri listy predstavujú vieru, nádej, lásku a šťastie.

SRDCE

Motív srdca symbolizuje lásku. Môže to znamenať lásku v romantickom zmysle, ako aj náklonnosť medzi priateľmi alebo rodinou. Tvar srdca siaha až do stredoveku, ale v Británii a Európe si získal veľkú popularitu za čias kráľovnej Viktórie, keď sa do módy dostali symbolické šperky. Dnes zostáva jedným z najobľúbenejších vzorov.

NEKONEČNO

Symbol nekonečna je matematický symbol, ktorý vyzerá ako číslo osem ležiace na  boku. Nemá začiatok a ani koniec. Ako naznačuje jeho názov, symbolizuje večnosť a veci, ktoré nikdy nekončia. Ak ho darujete v šperku niekomu, na kom vám záleží, symbolizuje to nekonečnú lásku alebo priateľstvo.

KĽÚČ

Kľúč predstavuje niekoľko rôznych konceptov. Pre absolventov je to symbol vedomostí a úspechu. Kľúč môže tiež otvárať dvere, takže môže symbolizovať slobodu a príležitosť. Kľúče tiež symbolizujú lásku v podobe kľúču k srdcu. Ak niekomu darujete kľúč, bude to špeciálna pamiatka pre obdarovaného.

STROM ŽIVOTA

Symbol stromu života sa stal v šperkoch veľmi populárnym a zdá sa, že táto popularita neklesá.
Po celé storočia bol strom života veľmi symbolickým dizajnom pre mnoho kultúr po celom svete. Na strome života je niečo inšpiratívne a ukľudňujúce. Je to univerzálny symbol, ktorý presahuje náboženstvá a kultúry a žiadna skupina si ho nemôže privlastniť.

Symbolizuje:
- prepojenosť všetkého
- stabilitu, silu a rast
-  individualitu
-  znovuzrodenie
-  plodnosť a rodinu
- pokoj a relaxáciu

VÁŽKA

Vážka takmer v každej časti sveta symbolizuje zmenu, schopnosť meniť sa fyzicky aj psychicky a schopnosť prijať zmenu. Táto myšlienka vychádza zo životného cyklu vážky, pretože predtým, ako sa dostane do fázy dospelosti, prechádza radom štádií a takmer úplnou metamorfózou. Premnohých preto symbol vážky inšpiruje rast a zmenu v našom vlastnom živote.

Pre ich letové schopnosti začali vážky symbolizovať moc a vyrovnanosť a pripomínajú nám, že všetko je možné. Ich výrazné farby a svižnosť z nich robia jedného z najsilnejších predátorov v rodine hmyzu.

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.