FARBA DIAMANTOV

Farba diamantu je jedna z najdôležitejších vlastností pre ľudí, pretože ňou vnímame „krásu“ diamantov. 

Farba diamantu vzniká absorpciou svetla, ktoré dopadá na diamant, prechádza ním a odráža sa. Podľa toho aké spektrum pohlcuje,resp. vyžaruje, vytvára výslednú farbu. Takmer všetky diamanty obsahujú aj atómy ďalších prvkov. 

Diamanty sa vyskytujú v širokej palete farieb. Môžu byť bezfarebné, ružové, červené, modré, zelené, žlté, hnedé až čierne. Bezfarebné diamanty obsahujú veľmi ťažko detekovateľné množstvá stopových prvkov a neobsahujú ani farebné centrá. Najvzácnejšou farbou prírodných diamantov je červená a ružová. Farba diamantov závisí od množstva a charakteru stopových prvkov a na tom, akým spôsobom sa tieto prvky dostali do diamantu. Väčšina diamantov sa vyskytuje vo farebných odtieňoch od ľahko nažltlých, zelenožltých až po hnedožlté. Najčastejšie sa na farbe podieľajú atómy dusíka, ktoré spôsobujú žlté zafarbenie diamantov. Bór spôsobuje modré zafarbenie diamantov. 

Základná farebná stupnica opisuje diamanty od stupňa D (bezfarebný) až po Z (svetlo žltý alebo svetlo hnedý). Písmená na stupnici od D po Z neobsahujú opis jednotlivých farieb. Každé písmeno predstavuje farebný rozsah diamantu, ktorý vychádza z kombinácie tónu a sýtosti.

Dnes je farebná škála GIA najpoužívanejším systémom klasifikácie farby diamantov na svete. Čím je farba diamantu belšia, tým je jej označenie bližšie k začiatku abecedy. Diamanty, ktoré sa nachádzajú mimo základnej farebnej stupnice sa zvyknú označovať ako farebné diamanty. Do tejto skupiny patria všetky diamanty, ktoré sú žlté alebo hnedé a majú viac farby ako vzorový diamant pre stupeň Z a všetky diamanty, ktoré majú inú farbu ako je žltá a hnedá.

Na rozdiel od diamantov patriacich do základnej farebnej stupnice pri farebných diamantoch platí, že s prehlbovaním farby ich hodnota narastá. Červené, zelené, fialové a oranžové diamanty sú najzriedkavejšie, po nich ďalej nasledujú ružové a modré diamanty. Najbežnejšími farbami sú žltá a hnedá. Veľké farebné diamanty s výraznou, živou farbou sú extrémne zriedkavé a veľmi cenné. 

Rovnako ako v minulosti aj dnes sa farba diamantu určuje vizuálne s použitím pomôcok ako je lampa s definovanou farebnou teplotou 5500K. Aj keď sa technické zariadenia rýchlo rozvíjajú, doposiaľ žiaden kolorimeter nenahradil ľudské oko. Skúsenosti dokazujú, že najlepšou metódou hodnotenia farieb diamantov je porovnávanie so vzorovými diamantmi. Aj napriek technickým vymoženostiam sa na burzách využíva denné svetlo (pracuje sa tam od 11 do 16 hodiny), aby bolo možné využiť denné svetlo k oceňovaniu farebnosti nakupovaných a predávaných diamantov.

(zdroj: PaedDr. Ján Štubňa, PhD., Diamant)

Bezfarebné diamanty sa dajú krásne a jednoducho kombinovať s rôznou farbou zlata (ružové, žlté, biele a kombinované zlato) a tak nádherne vyniknú v rôznych šperkoch, ako napr. náhrdelníky, prstene, náušnice, náramky, prívesky, manžetové gombíky alebo brošne.  Farebné diamanty sa dolaďujú k farbe zlata, aby centrom pozornosti zostal samotný diamant a tým vznikajú neskutočne krásne a výnimočné diamantové šperky.                                                                                              

NAŠE DIAMANTOVÉ ŠPERKY