STRIEBRO - ROZDELENIE A VÝZNAM

Učarovala Vám krása strieborných šperkov? Chceli by ste sa dozvedieť niečo viac o striebre? Aké je základné zloženie striebra, či aké označenie by mal mať strieborný šperk? Aká je základná vlastnosť striebra? Ako sa treba starať o strieborné šperky? Všetko potrebné a dôležité sa u nás dozviete. 

Zloženie striebra

Striebro je jedným z ušľachtilých kovov, ktorého chemická značka je Ag. Vyznačuje sa bielou farbou a je využívané už od staroveku. Striebro patrí medzi drahé kovy, preto sa vo veľkom množstve využíva na výrobu šperkov.                                                                                                                                              

V zemskej kôre sa čisté striebro vyskytuje len veľmi vzácne. Zdrojom pre získavanie striebra sú rudy olova, medi, niklu a zinku. Striebro je aj skoro vždy prímesou v rýdzom prírodnom zlate. Najväčšími svetovými producentmi striebra sú USA, Kanada, Mexiko, Peru a Austrália.                   

Šperky zo striebra sú najčastejšie označené rýdzostným číslom 925/1000 a od váhy 2,00 g aj štátnym puncom. Označenie 925/1000 nám hovorí, že obsahuje 925 častí striebra z tisíciny striebornej zliatiny a zvyšných 75 častí je iný kov. Niekedy ho poznáme aj pod názvom šterlingové striebro. 

Vlastnosť a starostlivosť o strieborné šperky

Základnou vlastnosťou striebra je jeho oxidácia - je to pôsobenie vzduchu na striebro, výsledkom čoho je jeho stmavnutie a stratenie lesku. Zároveň sčernenie striebra môže spôsobiť aj reakcia tela na horúčku alebo zápal, agresívny pot, parfumy, parfumované krémy, mydlá, atď. Preto sa používa rhódiovanie strieborných šperkov.  Je to technologický postup, ktorý slúži na ochranu strieborných šperkov pred jeho sčernením a stratou lesku. Takáto úprava šperkov je vhodná aj pre alergikov, nakoľko sa pri danej úprave nepoužíva nikel. Napriek takejto úprave šperku je veľmi vhodné naďalej dodržiavať rady pre ochranu šperkov. Odporúčame Vám šperky odkladať priaktívnych športových aktivitách, pri kúpaní sa, a to obzvlášť v morskej a termálnej vode, aby sa šperky ochránili pred negatívnym vplyvom potu a slanej či termálnej vody. Tak Vám Vaše šperky vydržia dlhú dobu krásne a lesklé. 

Strieborné šperky

Šperky zo striebra patria medzi najpredávanejšie na celom svete. Sú krásne a zároveň cenovo výhodné a dostupné. V poslednej dobe sú najčastejšie vyhľadávané šperky z rhódiovaného striebra. Ich vzhľad pripomína biele zlato. Módnym dizajnom sú porovnateľné s inými šperkami z drahých kovov, napr. ako zlaté šperky.

Strieborné šperky sa vyrábajú v širokej škále od náušníc, príveskov, retiazok, náramkov na ruku či nohu, cez brošne až po prstene. Na výber sú jednoduché športovo elegantné kúsky až po jedinečné kusy na výnimočné udalosti. Každá si určite nájde ten svoj a nezostane len pri jednom, ale zaplní svoju šperkovnicu krásnymi srdcu lahodiacimi striebornými šperkami.