FOSÍLNY KORAL A JEHO UPLATNENIE V ŠPERKOCH

Takmer všetky drahokamy sú minerály s kryštalickou štruktúrou. Niektoré drahokamy však v skutočnosti nie sú drahokamy, pretože ich pôvod je skôr organický. To znamená, že sa tvoria z biologických procesov, či už živočíšnych alebo rastlinných.

Fosílny koral

Možno ste sa už niekedy stretli s týmto prírodným krásavcom. Uchvátil Vás tak ako nás? Tak si o ňom poďme povedať niečo viac. 

Nemýľme si fosílny koral za ohrozený koral, chránený útesový koral, či vzácny koral z dnešných oceánov. Vzhľadom na jeho zloženie oxidu kremičitého (SIO2) sa predpokladá, že sa jedná o typ achátu alebo chalcedónu, nie o typ koralov. Ich správny názov je "achatizovaný koral" alebo "achatizovaný fosílny koral". Je to z dôvodu, že počas tvorby sa koralové pozostatky postupne nahrádzajú achátom, prirodzeným množstvom vyskytujúceho sa chalcedónu alebo mikrokryštalickým kremeňom.

Keď sú prehistorické koraly fosilizované nahradením achátu, fosílne koraly sa vytvárajú cez vytvrdené usadeniny ponechané vodou bohatou na kremeň. Celý proces môže trvať viac ako 20 miliónov rokov a vyskytuje sa len za veľmi jedinečných geologických podmienok. Aj napriek tomu, ako dlho prebieha jeho tvorba, kde jeden minerál nahrádza pôvodný minerál, nestráca svoj pôvodný tvar. Koraly sú morské živočíchy a ich skamenelé kostry často vytvárajú nádherné kvetinové alebo hviezdicové vzory v kameňoch. 

Takmer všetky náleziská fosílnych koralov sa nachádzajú v Indonézii alebo v Spojených štátoch (Florida, Georgia). V šperkárstve sú vyhľadávané práve tie z Indonézie.

V roku 1979 inštitút Florida Legislature tento drahokam vďaka jeho kráse a jedinečnosti označil ako štátny kameň Floridy. Fosílne koraly boli nájdené v niekoľkých provinciách na západných indonézskych ostrovoch Sumatra a Java.

Fosílne koraly sa nachádzajú v hnedej, šedej, čiernej, bielej, žltej a červenej farbe. Hustota a farba fosílnych koralov sa môže meniť v závislosti od konkrétnej chemickej náhrady vápenca oxidom kremičitým, mangánom, železom alebo rôznymi inými minerálmi. Kryštalická štruktúra je šesťhranná (hexagonálna), tvoriaca šesťhranné hranoly s tvrdosťou 6,5 - 7 na Mohsovej stupnici tvrdosti.

Koralové ložiská sa ťažia a komercializujú pre ich vysoký obsah vápnika, draslíka, horčíka a sodíka, a často sa používajú na výrobu zdravotných doplnkov. Fosílne koraly sa používajú v priemyselných hnojivách a filtroch na čistenie vody, pretože odstraňujú chemické nečistoty, ako je chlór a formaldehyd. Vďaka svojej výnimočnej kráse majú svoje uplatnenie aj v šperkárstve. 

Šperky GOLDIE DIAMONDS s fosílnym koralom