Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

FOSÍLNY KORAL A JEHO UPLATNENIE V ŠPERKOCH

Takmer všetky drahokamy sú minerály s kryštalickou štruktúrou. Niektoré drahokamy však v skutočnosti nie sú drahokamy, pretože ich pôvod je skôr organický. To znamená, že sa tvoria z biologických procesov, či už živočíšnych alebo rastlinných.

Fosílny koral

Možno ste sa už niekedy stretli s týmto prírodným krásavcom. Uchvátil Vás tak ako nás? Tak si o ňom poďme povedať niečo viac. 

Nemýľme si fosílny koral za ohrozený koral, chránený útesový koral, či vzácny koral z dnešných oceánov. Vzhľadom na jeho zloženie oxidu kremičitého (SIO2) sa predpokladá, že sa jedná o typ achátu alebo chalcedónu, nie o typ koralov. Ich správny názov je "achatizovaný koral" alebo "achatizovaný fosílny koral". Je to z dôvodu, že počas tvorby sa koralové pozostatky postupne nahrádzajú achátom, prirodzeným množstvom vyskytujúceho sa chalcedónu alebo mikrokryštalickým kremeňom.

Keď sú prehistorické koraly fosilizované nahradením achátu, fosílne koraly sa vytvárajú cez vytvrdené usadeniny ponechané vodou bohatou na kremeň. Celý proces môže trvať viac ako 20 miliónov rokov a vyskytuje sa len za veľmi jedinečných geologických podmienok. Aj napriek tomu, ako dlho prebieha jeho tvorba, kde jeden minerál nahrádza pôvodný minerál, nestráca svoj pôvodný tvar. Koraly sú morské živočíchy a ich skamenelé kostry často vytvárajú nádherné kvetinové alebo hviezdicové vzory v kameňoch. 

Takmer všetky náleziská fosílnych koralov sa nachádzajú v Indonézii alebo v Spojených štátoch (Florida, Georgia). V šperkárstve sú vyhľadávané práve tie z Indonézie.

V roku 1979 inštitút Florida Legislature tento drahokam vďaka jeho kráse a jedinečnosti označil ako štátny kameň Floridy. Fosílne koraly boli nájdené v niekoľkých provinciách na západných indonézskych ostrovoch Sumatra a Java.

Fosílne koraly sa nachádzajú v hnedej, šedej, čiernej, bielej, žltej a červenej farbe. Hustota a farba fosílnych koralov sa môže meniť v závislosti od konkrétnej chemickej náhrady vápenca oxidom kremičitým, mangánom, železom alebo rôznymi inými minerálmi. Kryštalická štruktúra je šesťhranná (hexagonálna), tvoriaca šesťhranné hranoly s tvrdosťou 6,5 - 7 na Mohsovej stupnici tvrdosti.

Koralové ložiská sa ťažia a komercializujú pre ich vysoký obsah vápnika, draslíka, horčíka a sodíka, a často sa používajú na výrobu zdravotných doplnkov. Fosílne koraly sa používajú v priemyselných hnojivách a filtroch na čistenie vody, pretože odstraňujú chemické nečistoty, ako je chlór a formaldehyd. Vďaka svojej výnimočnej kráse majú svoje uplatnenie aj v šperkárstve. 

Šperky GOLDIE DIAMONDS s fosílnym koralom 

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.