Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Diamant kráľ drahokamov

Ako vznikol a aká bola jeho bohatá história

Diamant je jedným z najvyhľadávanejších a najobľúbenejších drahých kameňov na svete. Pýši sa najvyššou tvrdosťou v mohsovej stupnici a vysokou disperziou svetla. Okrem týchto vlastností má však aj pestrú históriu. V našom blogu sa dozviete, ako tento jedinečný kameň vznikal a aká bola jeho história. A tiež to, prečo je klenotom apríla. 

Tí, ktorí sa narodili v apríli, majú to šťastie, že tento žiarivý klenot je ich charakteristickým drahokamom. Aj keď nie je isté, ako vznikla spojitosť medzi drahými kameňmi a mesiacmi, niekoľko teórií existuje. Niektorí sa domnievajú, že sa toto spojenie datuje do biblických čias, keď bol náprsník, ktorý patril kňazovi, vyzdobený 12-timi rôznymi farebnými drahokamami. 

Postupom času sa 12 drahokamov spájalo so zverokruhom a s ním súvisiacimi mesiacmi. Týmto sa začala tradícia nosenia kameňa pre každý mesiac ako talizmanu šťastia. V roku 1912 navrhla Americká národná asociácia klenotníkov informačný zoznam rôznych drahých kameňov v spojení s mesiacmi, diamant v ňom patrí práve k aprílu. 

Do Európy sa diamanty dostali v 6.-5. storočí pred n.l. Z tohto obdobia  je známa bronzová socha s neopracovanými diamantmi, ktorá je uložená  v britskom múzeu British Museum of Natural History v Londýne. 

Ideálny snubný dar a oslava výročia

Prvá zmienka o darovaní zásnubného prsteňa s diamantom, ako symbolu spečatenia lásky a večnosti, poznáme z roku 1477, kedy Arcivojvoda Maximilian I.Rakúsky daroval diamantový prsteň Márii Burgundskej. Postupne sa táto tradícia rozšírila po celom svete a je aktuálna aj dnes. 

Spomedzi diamantových zásnubných prsteňov Goldie diamonds  je najobľúbenejší model s Tiffanyho osadením. Toto osadenie diamantu bolo navrhnuté tak, aby bol využitý maximálny odraz svetla a zároveň si prsteň zachoval nadčasový dizajn. Diamant je uchytený šiestimi krapničkami, ktoré majú špecifický vzhľad a vytvárajú nádhernú korunku.

Ak chcete svoju lásku alebo pevnosť vášho vzťahu osláviť nejakým klenotom a drahokamom, viete čo máte hľadať. Diamant je na tieto príležitosti ako stvorený.

Drahý kameň s bohatou históriou

Spôsob, akým minerál vzniká, pomáha určovať jeho identitu. Diamant je kryštalická forma uhlíka, ktorý sa formuje za určitých podmienok - pri vysokých teplotách(1400-1600 °C ) a tlaku (32-60 kbar), ktoré existujú iba v určitej hĺbke, cca 100 až 200 km pod zemským povrchom. Diamant v prírode najčastejšie vytvára dobre vyvinuté kryštály, ktoré sa vyskytujú v primárnych (magmatických) ložiskách horniny, ktorá sa nazýva kimberlit. Vďaka ich trvácnosti a odolnosti sa vyskytujú aj v riečnych a morských rozsypoch, do ktorých ich preniesli prírodné sily. 

Väčšina z prvotných kameňov sa prepravovala Hodvábnou cestou, ktorá spájala Indiu a Čínu. Jediným producentom diamantov bola do 18. storočia práve India. Pochádzajú odtiaľ aj niektoré veľké a slávne diamanty ako Koh-i-Noor, Veľký Mogul, Orlov alebo modrý Hope. Na začiatku 17. storočia, keď začali zásoby diamantov v Indii klesať, sa ich ťažba presunula do Brazílie. Diamanty boli objavené, keď zlatokopi preosievali štrk na brehoch rieky Jequitinhonha v Minas Gerais. Brazília potom dominovala na diamantovom trhu viac ako 150rokov. Nález drahých kameňov blízko juhoafrického mesta Kimberley koncom 60.rokov 19. storočia znamenal začiatok moderného trhu s diamantmi. Podnikateľ Cecil Rhodes založil v roku 1880 spoločnosť De Beers Consolidated Mines Limited a do roku 1900 spoločnosť De Beers kontrolovala 90%  svetovej produkcie surových diamantov. Najväčší diamant, aký bol kedy nájdený  mal hmotnosť 3106 ct (621 gramov) a našli ho v juhoafrickej bani Premier Mine v roku 1905. Z neho bol vybrúsený známy diamant Cullinan I v hruškovitom tvare s veľkosťou 530 ct, ktorý je tiež známy ako hviezda Afriky. 

Zatiaľ čo Afrika bola kedysi centrom ťažby diamantov a produkovala viac ako 90 percent globálnej ponuky diamantov, dnes produkuje menej ako 50 percent svetových diamantov. Údaje z amerického geologického prieskumu z roku 2016 tvrdia, že Rusko, kde sa nachádza polovica najväčších diamantových baní na svete, produkuje najkvalitnejšie drahokamy na svete, nasleduje Botswana, Kanada, Angola a Južná Afrika. Svetové zásoby diamantov sa pomaly vyčerpávajú. Menej ako 20% vyťažených diamantov je drahokamovej kvality a 80% vyťažených diamantov sa používa na priemyselné účely. Spravidla sa musí vyťažiť viac ako 250 ton horniny, aby sa získal 1 karátový diamant. 

Hodnota diamantu

Rovnako ako snehové vločky, ani dva diamanty nie sú úplne rovnaké. To z nich robí tak vzácne a vyhľadávané drahokamy. Až do polovice 30. rokov 20. storočia neexistoval žiadny dohodnutý štandard, podľa ktorého by bolo možné diamanty hodnotiť. A práve spoločnosť GIA toho času vytvorila prvý a v súčasnosti svetovo akceptovaný štandard pre popis diamantov na základe 4 C: farba (color), čistota (clarity), výbrus (cut) a hmotnosť v karátoch (carat). 

Cena diamantov po stáročia kopírovala hmotnosť diamantov. V Indii pôvodne pretrvával názor, že diamant v šperku má kopírovať jeho prirodzený tvar a počas brúsenia má čo najmenej stratiť hmotnosť. Keď sa tajomstvo brúsenia diamantov dostalo z Indie do Európy, zasnúbila sa veda s krásou a vyvrcholilo to v roku 1919, kedy matematik a nadšenec diamantov Marcel Tolkowsky v jednom navrhol výbrus, ktorý je dnes zjednodušene známy ako briliant. Diamant vsadený do šperku niekedy stratí aj viac ako polovicu svojej pôvodnej hmotnosti. Brúsenie však odhalí skrytú vnútornú krásu diamantu, ktorá očarí nejedného človeka, predovšetkým dámy.

DIAMANTOVÉ ŠPERKY GOLDIE DIAMONDS

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.