PERLEŤ

Perleť – nádherná hra farieb

Viete, čo je perleť? Ako vzniká? Čoho je symbolom a či má liečivé účinky? Existuje perleť len s jedným farebným spektrom alebo je ich viac? Na akú príležitosť sa hodia šperky s perleťou? Sú šperky s perleťou aj na bežné nosenie? Treba sa aj špeciálne starať o šperky z perlete? Ak ste si aj vy zamilovali perleť, jej nezvyčajnú krásu, určite aj Vás očaria šperky, v ktorých perleť dominuje. 

Perleť

Čo je vlastne perleť? Perleť je organicko-anorganický materiál, ktorý vytvárajú niektoré druhy morských či sladkovodných mäkkýšov vo vnútri svojich schránok. Perleť symbolizuje ženskosť a so svojím nádherným leskom a krásou púta pozornosť. Farebné prevedenie perlete je rôzne. Perleť je nositeľkou jemných odtieňov  bielej, ružovej, krémovej, zelenej, modrej či fialovej farby. Perleť môže byť: biela perleť (farebné prevedenie je biele až bielo-zlatožlté), sivá perleť (farebné prevedenie je sivé až strieborné), ružová perleť (farebné prevedenie je staroružovo-fialové) a paoperleť (farebné prevedenie je fialovo-zeleno-ružovo-modré). 

Perleť ako symbol                                                                                                                                                             

V minulosti bola perleť považovaná za dar od bohov. V dnešnej dobe perleť slúži za ochranný amulet, ktorý má chrániť pred nešťastím. Perleť má aj liečivé účinky a to hlavne protizápalové a má pozitívne účinky na pokožku. Zároveň je perleť symbolom šťastia a múdrosti. Perleť v šperkoch by mali nosiť hlavne vydaté ženy, nakoľko perleť vzťah upevňuje a symbolizuje ženskosť. Perleť vsadená do šperkov vyžaruje pozitívnu energiu. Odporúča sa šperky z perlete nosiť stále a na akúkoľvek príležitosť. Šperky s perleťou by sa mali aj čistiť, a to asi raz za jeden až dva mesiace. Šperk s perleťou stačí dať pod tečúcu vodu, aby sa perleť očistila. Raz do roka je vhodné dať šperky vyčistiť odborníkovi zlatníkovi, ktorý sa postará nielen o perleť ale aj o zlato, v ktorom je perleť vsadená a prekontroluje aj okolité diamanty.                                                                                                                                                                                                                                                    

Perleť je veľmi obľúbená v šperkoch, pretože má svoj špecifický vzhľad a nádherné farebné prevedenie. Krásne vynikne v kombinácii bieleho zlata v náušniciach, náhrdelníkoch, príveskoch či prsteňoch. Ešte krajšia je v kombinácii s diamantmi, kde sa znásobí krása perlete cez lesk diamantov. 

Každá žena by mala mať vo svojej zbierke aspoň jeden šperk s perleťou, ktorý by bolo vhodné pravidelne nosiť pre šťastie, či už by to boli náušnice, prívesok, prsteň alebo náramok.

Šperky GOLDIE DIAMONDS od MORAGLIONE 1922