Máj-smaragd

Drahý kameň pre mesiac máj - vzácny smaragd

Krása smaragdu je ukrytá vo výnimočnej zelenej farbe. Vďaka zelenej farbe vyžaruje z tohto drahého kameňa pokoj, pohoda, čistota, šťastie, znovuzrodenie a celkové upokojenie mysle. Tento nádherný a úchvatný skvost je úzko spätý s mesiacom máj. 

Tí, ktorí sa narodili v máji, majú to šťastie, že tento žiarivý klenot je ich charakteristickým drahokamom. Aj keď nie je isté, ako vznikla spojitosť medzi drahými kameňmi a mesiacmi, niekoľko teórií existuje. Niektorí sa domnievajú, že sa toto spojenie datuje do biblických čias, keď náprsník každého kňaza bol vyzdobený 12-timi rôznymi farebnými drahokamami. 

Postupom času sa 12 drahokamov spájalo so zverokruhom a s ním súvisiacimi mesiacmi. Týmto sa začala tradícia nosenia kameňa pre každý mesiac ako talizmanu šťastia. V roku 1912 navrhla Americká národná asociácia klenotníkov informačný zoznam rôznych drahých kameňov v spojení s mesiacmi, smaragd v ňom patrí práve máju. 

História nádherného smaragdu

Drahý kameň smaragd sa teší veľkej obľube a cení sa jeho mimoriadna zelená farba. Jednoducho povedané je to odroda berylu, pričom výnimočnosť jeho farby mu dodáva chróm. Tvrdosť smaragdov je 7,5 až 8 bodov na Mohsovej stupnici. Najstaršie smaragdy pochádzajú zo Zimbabwe a ich vek sa odhaduje na 2,6 miliardy rokov a medzi najmladšie smaragdy patria tie z Paristanu, ktorých vek sa odhaduje na asi len 9 miliónov rokov.                                                                                                               

Jeho názov je z gréckeho slova smaragdos, čiže zelený kameň. Smaragdy patria medzi - drahé kamene na planéte. Svojou výnimočnosťou a jedinečnosťou boli veľmi obľúbené a cenené aj v staroveku a bol o ne veľký záujem. V starovekých šperkoch sa používali smaragdy, ktoré boli vyťažené v baniach kráľovnej Kleopatry v Egypte a zároveň smaragd bol aj jej obľúbeným drahým kameňom a nedala naňho dopustiť. Údajne za svoju príťažlivosť vďačila aj množstvu smaragdov, ktoré s obľubou nosila a nechala si ním vyzdobiť aj svoj palác.                                                                 

Smaragd nájdeme aj v hrobkách egyptských faraónov  či v Pompejách a môžeme ho nájsť aj v množstve ozdôb, amuletov, ale aj v korunovačných klenotoch. Traduje sa, že smaragd má aj liečivé a pozitívne účinky na ľudské telo, pomáha pri liečení žlčníkových problémov, nespavosti či podporuje pamäť a intelekt. 

Náleziská smaragdu

Medzi niektoré z najstarších nálezísk patria takzvané Kleopatrine bane, kde podľa historických nálezov už 3 000 rokov pred naším letopočtom ťažili Egypťania a neskôr aj Gréci, Rimania, Arabi a aj Turci tento nádherný drahokam.                                                                                                                                

Najvýznamnejším svetovým náleziskom je na prvom mieste Kolumbia, kde smaragdy pochádzajú z hydrotermálnych žíl. Z oblasti Chivor a Muzo sú dodávané do sveta najžiadanejšie a najviac cenené smaragdy. Ďalším strategickým náleziskom je Brazília, kde sa našiel smaragd s hmotnosťou 6 300 karátov. V Európe sa najdôležitejšie náleziská nachádzajú v Rusku pri rieke Toková. Okrem nich sa však smaragdy ťažia aj v Nórsku či Rakúsku.

Šperky so smaragdom

Šperky so smaragdom sú jednoznačne veľmi obľúbené. Krásnymi šperkami, kde bol umiestnený nádherný zelený smaragd bola unesená aj samotná Kleopatra, ktorá ho s obľubou nosila. Smaragdy patriace kráľovnej Kleopatre pochádzali z bane Zabarah v Hornom Egypte. 

Medzi najslávnejšie šperky so smaragdom patrí náhrdelník španielskej inkvizície, Hookerova smaragdová brošňa alebo Andská kráľovská koruna. Okúzľujúcim smaragdom podľahla aj niekdajšia prvá dáma Spojených štátov, Jacqueline Kennedy.                                                                                                                                          

V dnešnej dobe si môžete vybrať z nádherných kúskov šperkov ako napríklad smaragdové náušnice, prívesky, prstene, náramky, náhrdelníky, brošne, ktoré mnohokrát sú obohatené aj o vzácne diamanty. Smaragdové šperky s diamantmi sa často dávajú k významným výročiam či zásnubám ako výnimočný a originálny darček s trvalou hodnotou.

ŠPERKY SO SMARAGDOM GOLDIE DIAMONDS