ZLATÝ POKLAD INKOV

Najkrajší, najtajomnejší, najvzácnejší. Mimoriadne unikátny a jedinečný zlatý peruánsky poklad Inkov bude vystavený aj v Bratislave. Je to jedno z troch miest v Európe, kde budete môcť tento vzácny zlatý poklad uzrieť. A bude sa načo pozerať, nakoľko bude vystavených viac ako sto vzácnych exponátov, z ktorých niektoré sú staré viac ako 2 000 rokov.  

Zlaté predmety

Všetky predmety starobylých Inkov sú vyrobené z čistého zlata a striebra, doplnené o vzácne drahokamy. Ide hlavne o zlaté predmety ako šperky, masky, dekoratívne predmety alebo zbrane. Zároveň samotné vystavované zlaté predmety majú nevyčísliteľnú finančnú hodnotu, ako aj duchovnú.                                                                                                                                          

Medzi najcennejší a najvzácnejší vystavovaný predmet jednoznačne patrí veľká posmrtná zlatá maska, ktorá je zdobená nádhernými zelenými smaragdami. Samotná zlatá maska symbolizuje nesmrteľnosť. Oči zdobené smaragdami zas znamenajú začiatok. Hmotnosť tejto unikátnej zlatej masky je skoro 2 kg.                                                                                                                                        

Ďalším výnimočným kúskom, ktorý môžete obdivovať na výstave sú zlaté ruky, ktoré sú vyrobené z masívnych kusov zlata a slúžili ako pohrebná výbava vládcu. Zlaté ruky symbolizovali čistotu a zároveň aj božský pôvod ich nositeľa.                                                                                                     

Okrem zlatých rukavíc a zlatej posmrtnej masky návštevníci na výstave uvidia aj päť korún dávnych kráľov a ich zlaté výbavy na pohreb, vrátane zlatých šperkov a náhrdelníkov z obrovských drahokamov.                                                                                                 

Jedinečný je aj zlatý pohár, ktorý je bohato zdobený drahokamom chryzokolom, zlatý vak na koku, ktorý má tvar mačkovitej šelmy, dekoratívny zlatý špendlík zdobený zvieracím motívom a nádherné zlaté náhrdelníky. 

Unikátna výstava

Výstava zlatých predmetov je celosvetovým unikátom. Zlaté exponáty opustili Peru prvýkrát a ich prevoz do Európy sa konal pod záštitou prezidenta Peru. Vzácne zlaté predmety starobylých Inkov prevážali letecky a to za veľmi sprísnených podmienok v sprievode policajných áut a viac početnej ochranky. Hodnota celého zlatého pokladu je nevyčísliteľná a tým pádom je aj poistená v státisícoch eur. Okrem vzácneho zlatého pokladu Inkov sa zároveň môžete tešiť aj na zaujímavé inštalácie, medzi ktoré patrí model bájneho mesta Machu Picchu, zlatý trón samotného vládcu Inkov alebo kópia Slnečnej brány jazera Titicaca.                                                                                                                                                                             

Tieto zlaté exponáty chodili do Peru obdivovať milióny ľudí z celého sveta a teraz si budeme môcť tieto vzácne zlaté kúsky pozrieť aj v Bratislave a to priamo na Bratislavskom hrade od 24.6.2020.