Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

DIAMANTY

Položili ste si už niekoľkokrát otázku, či sa oplatí investovať do diamantov a aké kritériá by ste si mali všímať? Radi by ste sa dozvedeli, ako vznikol diamant? Zaujímajú Vás základné vlastnosti diamantu? Neviete sa rozhodnúť ? Nech sa páči, nahliadnite do nášho článku, a nechajte sa inšpirovať.                                                                     

Diamant bol objavený už v staroveku. Slovo diamant je odvodené z gréckeho slova adamas, čo v preklade znamená silný,nepremožiteľný a neprekonateľný. Diamant je vlastne kryštalická forma uhlíka a je považovaný za najtvrdší prírodný materiál. Vzniká pri obrovských tlakoch a vysokých teplotách hlboko v zemi. Diamanty sú známe svojimi výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, a to najmä tvrdosťou a vysokou rozptylnosťou svetla. Biele svetlo sa pri prechode diamantom rozkladá na jednoduché farebné dúhové zložky, za čo sú diamanty oddávna obdivované. Väčšina diamantov sa ťaží v strednej a južnej Afrike, ale aj v Rusku, Kanade, Austrálii či Brazílii. Ročne sa vyťaží asi 130 miliónov karátov diamantov.

Hodnota každého diamantu závisí od jeho čistoty, výbrusu, veľkosti a farby. Kvalita diamantov je posudzovaná podľa „4C“ a to karátovosti (carat), čistoty (clarity), farby (color) a brusu (cut).

Karátovosť: hmotnosť diamantu sa dnes meria v karátoch(ct), a to na veľmi presných diamantových váhach, alebo sa môže udať aj zmeraním diamantu. Hmotnosť 1 ct = 0,2 gramu. Veľké diamanty sú vzácnejšie a tým pádom sú aj cennejšie a drahšie. V klenotníctvach sapoužíva aj výraz úplná karátová váha, ktorá je používaná pre opis absolútnejváhy diamantu alebo aj iného drahého kameňa (rubín, zafír, smaragd, tanzanit,citrín, opál, ametyst, akvamarín, topas, turmalín a pod.). Používa sa vtedy, keď je v šperku viac ako jeden diamant, napr. v náušniciach sa udáva úplná karátová váha ako hmotnosť diamantov v oboch náušniciach. To isté platí aj pre iné zlaté šperky, ako napr. náhrdelníky, náramky, prívesky ale aj brošne a prstene, v ktorých sa nachádza viac ako jeden diamant. Sčítaním všetkých hmotností diamantov v danom šperku získame úplnú karátovú váhu.                                                                 

Farba: číre diamanty sú veľmi vzácne. Diamanty so sýtejším zafarbením sú vzácnejšie a samozrejme aj drahšie, ako tie so slabším zafarbením. Typickým príkladom je vzácny žltý diamant. Farebná škála diamantov je rozdelená nasledovne: D-F považované za bezfarebné, G-J takmer bezfarebné,K-M mierne zafarbené, N-Y bledo žlté alebo až hnedé. Zafarbenie diamantov jespôsobené prímesami. Diamant tak môže mať rôznu farbu, napr. bielu, modrú, žltú, sivú, oranžovú, červenú, zelenú, ružovú, hnedú či čiernu. Tak isto, akosa čistota určuje trénovaným ľudským okom, ani pri farbe to nie je inak.
Brus: pri správnom výbruse diamant získava svoj povestne atraktívny a trblietavý vzhľad. Diamant sa najviac spracováva do briliantového výbrusu, pri ktorom sa najlepšie uplatní jeho vysoký lom svetla. Moderný kruhový briliantový výbrus má 57 strán, z ktorých je 33 na vrchnej časti (korune)a 24 strán je na spodnej časti (pavilón). Funkciou koruny je rozptýliť svetlo na rôzne farby a pavilón slúži na odrážanie svetla späť cez vrch diamantu. V strede je tenký neleštený pás, ktorý slúži na to, aby sa diamant pri osadzovaní do šperku nerozštiepil. Culet je bod na úplnom spodku diamantu a mal by mať čo najmenší priemer, aby svetlo neprechádzalo cez spodok, ale sa odrážalo späť. Diamanty sa po tomto náročnom procese môžu ukázaťv celej svojej kráse. Existuje ešte niekoľko iných výbrusov diamantov,a to: princess, ovál, markíza, hruška, srdce a smaragd.

Čistota: čistota diamantu má veľký vplyv na výslednú cenu diamantu, a môže byť posudzovaná jedine trénovaným ľudským okom. Skúma sa pomocou špeciálnej lupy, a to pri 10- násobnom zväčšení. Iba 20% všetkých vyťažených diamantov sú dostatočne čisté na to, aby mohli byť použité všperkoch. Nečistoty v diamante sa odborne nazývajú inklúzie. Bežne sa v ňom môžu nejaké vyskytovať, čo  zároveň môže poukazovať aj na to,že diamant je prírodného pôvodu. Diamant sa považuje za „bezchybný“, pokiaľ po preskúmaní pod lupou neobsahuje žiadne vnútorné nečistoty, čiže inklúzie. 

Takže už vieme, že karáty sa merajú, výbrus je matematicky definovaný a čistota a farba sú posudzované jedine trénovaným ľudským okom, preto môžu nastať aj minimálne odchýlky v ich posudzovaní, čo nemení jeho hodnotu.

Vďaka svojím vlastnostiam je diamant veľmi žiadaný v klenotníctvach, ktoré ich vo veľkej miere využívajú na osadenie do rôznych šperkov, napr. zlaté náušnice, zásnubné prstene, svadobné obrúčky,náhrdelníky, prívesky, náramky či brošne. Diamant je obľúbený ako drahokam,pretože ho je možné poškriabať iba iným diamantom, dlho si zachováva lesklý povrch aj pri každodennom nosení. Aj pre túto jeho vlastnosť sa celosvetovo často používa do zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok, ktoré sú našoukaždodennou ozdobou.

Najväčší nájdený diamant bol Cullinan, ktorý v surovom neopracovanom stave vážil 3106 karátov. Tento diamant bol nájdený v známej bani Premier Mine v Kimberley v Južnej Afrike. Až po roku dôkladného štúdia sa rozhodlo, aby bol diamant zbrúsený na niekoľko ďalších diamantov. Z kúskov, ktoré vznikli rozštiepením tohto diamantu, bolo vybrúsených 104 diamantov, ktoré usporiadané podľa veľkosti dostali pomenovanie Cullinan I,II,III,IV,...až Cullinan CIV. Cullinan I s hmotnosťou vyše 150 karátov je najväčším vybrúseným diamantom na svete.

Diamant je symbolom čistoty, oddanosti a vernosti. Pôsobí priaznivo na uchovávanie pevných partnerských vzťahov, vyvoláva a zároveň zvyšuje lásku, ktorú cíti manžel k svojej manželke. Diamant bol odpradávna tiež symbolom bohatstva. Traduje sa, že čím väčší kameň máte, tým väčšiu hojnosť Vám prináša. Diamant lieči alergie ale aj chronické problémy. Môžete honosiť na ktorejkoľvek časti tela, ale zvlášť silné účinky má, ak ho budete nosiť ako diamantové náušnice.

Obchod s diamantmi sa sústreďuje v tradičných centrách, z ktorých najdôležitejšie sú Antverpy. 

Hodnota diamantov stále rastie, takže kúpa diamantu ako investičného šperku je čoraz populárnejšia. Ide o dlhodobú a bezpečnú investíciu. Svoje o tom bezpochyby vedeli aj také hollywoodske legendy,ako Elizabeth Taylorová, ktorá bola kráľovnou diamantov, či Audrey Hepburnová. Elizabeth Taylorová za svoj život nakúpila a dostala neuveriteľné množstvo diamantových a drahokamových šperkov v obrovskej hodnote. Kupovala jedinečné zlaté šperky, ktoré boli honosne osádzané množstvom diamantov a drahých kameňov. Najviac však milovala kombináciu bielych diamantov a smaragdu. Na rozdiel od nej bola Audrey Hepburnová pravým opakom, čo sa týka šperkov. Bola minimalistka, napriek tomu preslávila jedinečný šperk, diamantový náhrdelník, ktorý mal v strede vsadený unikát v podobe žltého diamantu vážiaceho neuveriteľných 128,54 karátu. Šperky, najmä tie diamantové, neodmysliteľne patria do sveta umenia, dizajnu a krásy. S obľubou ich nosia najkrajšie a najvýraznejšie osobnosti showbiznisu. Krása žien, aj tých najslávnejších nie je kompletná bez okúzľujúcich diamantových šperkov, ktoré zvýraznia vzhľad obdivovanej nositeľky.

Tak ako? Splnili sme Vaše očakávania ohľadom lepšieho spoznania sveta diamantov a jeho následného investovania? Ak áno, tak Vám len môžeme zagratulovať, lebo je to Vaše najlepšie rozhodnutie, ako investovať peniaze. Čisa už rozhodnete pre diamantové náušnice, zlatý zásnubný prsteňs diamantom, diamantové svadobné obrúčky, diamantový náhrdelník, náramok alebo diamantový prívesok, je to jednoducho vynikajúca voľba. Prajeme Vám príjemný zážitok pri nakupovaní. 

article

TRADÍCIA

Náš príbeh sa začína takmer storočie dozadu poháňaný vášňou k šperkom.  Massimo Moraglione vytvoril svoj prvý kúsok a tým odštartoval nový spôsob výroby šperkov. Vďaka jeho fascinácii drahými kameňmi, sa značka Moraglione 1922 dnes radí medzi medzinárodne uznávané šperkárske domy.

article

VEĽKÝ VÝBER

Od jemnosti až po extravaganciu. Značka Goldie Vám prináša neopakovateľné ručne vyrábané kúsky, ako aj vysoko dizajnové šperky alebo klenoty vhodné na každodenné nosenie. Vďaka našej spolupráci s mnohými exkluzívnymi šperkárskymi domami, sme sa stali predajcom u ktorého nájdete čo hľadáte. 

article

EXPRESNÉ DODANIE

Potrebujete svoj šperk čo najskôr doma? Prevažnú väčšinu šperkov máme na sklade, a tak objednávku uskutočenú do 15:00 zvyčajne doručíme už v nasledujúci pracovný deň.

article

KAMENNÁ PREDAJŇA

Pokiaľ si nie ste výberom šperku istí, stačí nás navštíviť v našej kamennej predajni, ktorá sa nachádza v starom historickom centre Senca, na Lichnerovej ulici číslo 31. Špecializovaný tím asistentov predaja Vám odborne poradí so správnym vyskúšaním a výberom šperku.