UNIKÁTNY OBJAV DRAHOKAMU

Poznáte drahokam tanzanit? Viete ako vyzerá tanzanit, kde sa ťaží a že je nesmierne vzácny pre jeho nedostatok? Prinášame Vám novinku o unikátnom náleze tohto výnimočného drahokamu. 

Zvláštnosťou tanzanitu je to, že sa nachádza iba na jednom mieste na svete, a to v Tanzánii a len v jednej oblasti. Táto oblasť je mimoriadne malá, má len 7x2 km a nachádza sa v blízkosti mesta Mererani.                                                                                                                                                                    

Výnimočný nález sa podaril baníkovi žijúcemu na severe Tanzánie, kde sa aj nachádza toto jediné miesto náleziska tanzanitu na svete. Baníkovi sa podarilo vykopať hneď dva výnimočné kúsky jedného z najvzácnejších drahokamov na Zemi, tanzanitu. Jeden tanzanit vážil 9,2 kg a druhý tanzanit vážil 5,8 kg. Dokopy tak našiel neuveriteľných 15 kg tanzanitu. Následne ich predal na burze za 3 milióny eur. Tieto dva drahokamy sú momentálne najväčšie drahokamy, ktoré sa z tanzanitu našli. Predtým prvenstvo patrilo tanzanitu s hmotnosťou 3,3 kg. Nález týchto dvoch tanzanitov vyvolal taký obdiv v krajine, že samotnému nálezcovi osobne telefonoval prezident John Magufuli, aby mu zagratuloval. 

Čo je tanzanit? 

Tanzanit je drahokam, ktorý patrí medzi najmladšie drahé kamene. Veľmi rýchlo si však získal záujem gemológov po celom svete. Názov tanzanit mu pridelil slávny klenotník Tiffany, ktorý o ňom prehlásil, že je najkrajším modrým kameňom, ktorý bol objavený za posledných 2000 rokov a predstavil ho svetu s veľkou slávou v roku 1968.                                                                                                                   

Tanzanit je jedným z najkrajších a najobľúbenejších drahokamov súčasnosti. Môžeme ho označiť za drahokam 20. storočia. Je relatívne novým drahokamom, avšak rýchlo si našiel cestu medzi hodnotné drahokamy. Má nádherné modro-fialové sfarbenie. Klenotníci ho vyhľadávajú a s obľubou vsádzajú do bieleho zlata s kombináciou diamantov, či už sa to týka zlatých náušníc, náhrdelníkov, príveskov, náramkov alebo prsteňov.

Výnimočné vlastnosti tanzanitu

Tento vzácny drahokam má obdivuhodné účinky na ľudské telo a myseľ. Drahokam tanzanit je ochranný kameň. Je veľmi vhodný do práce kvôli svojim ukľudňujúcim účinkom, pomáha človeku uvoľniť sa a brať veci menej vážne.                                                                                                                

Posilňuje imunitný systém, napomáha k regenerácii buniek. Je užitočný pri liečbe psychických chorôb, stresu, zmierňuje migrény a bolesti hlavy. Vnáša do života harmóniu a pokoj. Tanzanit patrí mesiacu december, čiže pripadá znameniu strelca.

NAŠE ŠPERKY S TANZANITOM