OSLNIVÝ OLIVÍN/PERIDOT

Olivín/Peridot má krásnu prenikavú zelenú farbu s výrazným nádychom žltozelenej. Najkrajšie kryštály olivínu/peridotu pochádzajú z ostrova Zebirget v Červenom mori. Väčšina olivínov/peridotov, ktoré sa využívajú v klenotníctve pochádzajú z Nórska, Myanmaru v Barme a z Arizony v USA. Na Slovensku sa olivíny/peridoty dajú nájsť v okolí Žiaru nad Hronom, Sedlíc a Fiľakova. 

Najznámejší olivín/peridot na svete

Najznámejší a zároveň aj najväčší vybrúsený olivín/peridot má viac ako 310 karátov a pochádza z vulkanického ostrova Zebirget v Červenom mori. 

História 

Olivín/peridot v období baroka bol najobľúbenejším drahokamom vôbec. Často sa v stredoveku využíval pri náboženských obradoch a k výzdobe kostolov. Katolícki biskupi dodnes nosia v zlatých prsteňoch drahokamy olivín/peridot a ametyst, ktoré považujú za symbol čistoty. Olivín/Peridot patril k obľúbeným drahokamom kráľovských rodín a duchovenstva. Používal sa na zdobenie všetkého vzácneho, cez šperky, kráľovské koruny až po rytierske meče. V staroveku sa zároveň verilo, že olivín/peridot dokáže udržať človeka z dosahu zlých duchov. Považuje sa za drahokam chrániaci ľudskú auru. O olivíne/peridote sa hovorí, že jeho jas žiari aj v tej najväčšej a najhlbšej noci, ktorú dokáže rozjasniť. 

Liečivé vlastnosti

Olivín/Peridot je nielen krásny a výnimočný drahokam, ale má aj veľa liečivých účinkov. Olivín/Peridot podporuje trávenie, funkciu pečene a sleziny, pomáha pri zápale čriev a infekčných ochoreniach. Olivín/Peridot blahodarne pôsobí nielen na fyzické ale aj duševné zdravie. 

Najslávnejšie olivíny

Zelená bohyňa

Chicagské prírodopisné múzeum sa môže pýšiť 154 karátovým olivínom/peridotom, ktorý zakúpilo v roku 1893. V roku 2008 klenotník Lester Lampert vsadil tento jedinečný drahokam do prívesku, ktorý bol vsadený do 18 karátového zlata. Tento nádherný prívesok s olivínom/peridotom je výnimočný tým, že cez priehľadný olivín/peridot je vidieť bohyňu, ktorá je vyrytá na prívesku. 

Pallasit Esquel

Londýnske prírodovedné múzeum sa môže pochváliť exkluzívnym kúskom, a to v podobe hrubozrnného meteoritu, ktorý obsahuje olivín/peridot. Tento výnimočný meteorit objavil farmár v roku 1951 v Argentíne. Esquel patrí k najkrajším nájdeným meteoritom na svete a to hlavne vďaka olivínu/peridotu. 

Olívínové/peridotové šperky

Šperky s drahokamom olivínom/peridotom sú nádherné a žiarivé. Vhodné sú kombinácie s bielym ako aj žltým zlatom. Zlaté náramky, náhrdelníky, prstene, prívesky, náušnice či brošne s olivínom/peridotom dokážu zaujať. Odraz slnečných lúčov v zlatých šperkoch, ktoré majú v sebe drahokam olivín/peridot je neskutočne krásny a výnimočný. Nenadarmo sa o olivíne/peridote hovorí, že je drahokamom slnka. 

NAŠE ŠPERKY S OLIVÍNOM/PERIDOTOM