VZNIK A VLASTNOSTI DIAMANTU

Diamant bol od svojho objavenia považovaný za najkrajší drahokam. Diamant nazývajú aj ako nekorunovaného kráľa všetkých drahokamov, ktorý si získal uznanie ako najvzácnejší, najcennejší, najtvrdší, najčistejší a najkrajší drahokam sveta. 

Diamant je kryštalická forma uhlíka. Diamant má dokonalú štiepateľnosť, tvrdosť 10 (najtvrdší známy minerál) a má diamantový lesk. Farba diamantov je väčšinou svetložltá alebo bezfarebná, niekedy je diamant sfarbený do červena, modra, zelena a hneda. Sýtosť týchto farieb je znakom vzácnosti. Na základe chemického zloženia a vnútornej štruktúry sa rozoznávajú tri typy diamantov.

Typ I – tento typ diamantu ako hlavnú prímes obsahuje dusík. K tomuto typu patrí približne 95% všetkých prírodných diamantov.  
Typ II – tento typ diamantu obsahuje zanedbateľné množstvo atómov dusíka.
Typ III – tento typ diamantu kryštalizuje v hexagonálnej sústave. Takýto diamant bol objavený v meteorite z Diablovho kaňonu (Venezuela).

Diamanty sa vyskytujú v troch genetických typoch a to:
· magmatické (primárne)
· eluviálne (sekundárne)
· impaktové (pri dopade meteoritu)

Diamant v prírode najčastejšie vytvára dobre vyvinuté kryštály, ktoré sa vyskytujú v primárnych ložiskách horniny, ktorá sa nazýva kimberlit. Zdrojom kimberlitových erupcií je magma, ktorá má svoje zdroje v hĺbke 100 – 200 km, kde je teplota 1400 – 1600 °C. Čiže diamant vzniká pri vysokých teplotách a obrovských tlakoch. Vďaka svojej tvrdosti je diamant schopný cestovať zemskou kôrou na povrch, kam je vytlačený vulkanickou horninou, v ktorej je usadený. 

Diamant bol jedným z prvých vzácnych drahokamov, ktoré vzbudili pozornosť ľudstva a zároveň sa zapísali aj na stránky svetových dejín. 

Na začiatku boli diamanty získavané len z riečnych náplavov a o ich vzniku sa nevedelo nič konkrétne. Až objavenie prvotných nálezísk diamantov v Južnej Afrike v roku 1871 ponúklo otázku ku vzniku diamantov. Postupom času však boli objavené aj iné náleziská. 

Najdôležitejšie náleziská diamantov sú v Austrálii, Botswane, Zaire, Jakutsku, Rusku, Juhoafrickej republike, Kanade, Ghane, Siere Leone, Namíbii, Indonézii, Indii, Číne, Zimbabwe, Brazílii, Tanzánii a niekoľko ďalších. 

Diamanty sú známe svojimi výnimočnými fyzikálnymi  vlastnosťami a to najmä tvrdosťou a vysokou disperziou svetla, čiže dobre rozdeľujú svetlo na jednotlivé farby. Tento jav dodáva dobre zbrúseným diamantom ich atraktívny trblietavý vzhľad.  Vďaka týmto a ďalším vlastnostiam je diamant veľmi žiadaný v klenotníctve a na priemyselné použitie. 

Najznámejšie využitie diamantu je využitie ako dekoratívneho šperku. Na základný opis diamantu sú bežne používané štyri vlastnosti diamantu označované aj ako „štyri C“ a to: 
· karát (carat)
· čistota (clarity)
· farba (color)
· výbrus (cut)

Diamanty sa neukážu v celej svojej kráse v neopracovanom stave. Musia byť vybrúsené a vyleštené, aby ukázali všetku svoju krásu, pre ktorú sú diamanty také známe, vzácne a majú svoju stanovenú hodnotu, ktorá neustále rastie. 

Hodnota diamantov stabilne rastie, preto kúpa diamantu ako investičného šperku je čoraz populárnejšia aj u nás. Ide o bezpečnú dlhodobú investíciu. 

(zdroj: PaedDr. Ján Štubňa, PhD, Diamant)

Diamantové šperky luxusné aj jednoduchšie  ponúkame v našich klenotníctvach GOLDIE KLENOTY ako diamantové prstene, náhrdelníky, prívesky, náušnice, náramky, brošne, manžetové gombíky. Naše certifikované diamantové šperky sú vysoko kvalitné, pochádzajú od prestížnych a medzinárodne uznávaných šperkárskych domov a spĺňajú najvyššie nároky zákazníkov.

Naša ponuka diamantových šperkov