ETIKETA ŠPERKOV

Šperky už odpradávna patria k obľúbeným doplnkom. V minulosti slúžili skôr ako platidlo, pomôcka na upevnenie časti odevu, a až neskôr boli šperky vnímané ako vyjadrenie sa spoločenského postavenia.                                                                                                                                                  

V súčasnosti šperk vnímame ako ozdobu, ktorú môžeme nosiť na rôznych častiach tela v podobe zlatých prsteňov, príveskov, náušníc, brošní, náhrdelníkov, náramkov alebo retiazok. 

Zlaté šperky nosíme na rôzne spoločenské udalosti, plesy, zábavy, dovolenky a do práce. Bez nich si už ani nevieme predstaviť, že by bol náš každodenný outfit kompletný. 

Dámy a šperky

Každá dáma sa rada zdobí šperkom. Či už to sú zlaté náramky, náhrdelníky, prívesky, retiazky, prstene, náušnice a brošne, všetky tieto skvosty majú dámy uložené vo svojich šperkovniciach. Na bežné nosenie je vhodné siahnuť po jednoduchších zlatých šperkoch, ktoré sa môžu doladiť aj náramkovými hodinkami. Nádherné sú sety zlatých náušníc s príveskom a prsteňom alebo náhrdelník s náramkom. Farba zlata sa môže vybrať podľa obľúbenosti v bielom, žltom, ružovom alebo kombinovanom zlate. Šperky môžu byť doplnené o kubickú zirkóniu alebo nádherné diamanty či farebné drahokamy.                                                                                                                                                

Kým na bežné nosenie sa hodí jemnejší a menej nápadný šperk, na významnú spoločenskú udalosť by sa malo siahnuť po výrazných a masívnejších zlatých šperkoch, ktoré sú bohato doplnené o drahokamy a diamanty. Môže sa dať aj viacej šperkov naraz, ale je potrebné myslieť na to, aby jednotlivé kúsky k sebe pasovali a doladili outfit k nádhernému celku. Ak je u dám v obľube minimalizmus, je vhodné siahnuť po jednom výraznom a unikátnom zlatom šperku. Môžu to byť výrazné zlaté náušnice alebo výnimočný náhrdelník. Daný outfit už potom stačí doladiť jemnejšími zlatými doplnkami. Nádherné a očarujúce sú aj šperky z morských alebo sladkovodných perál. 

Páni a šperky

Páni na rozdiel od dám by mali mať v jednej chvíli na sebe dva, maximálne tri šperky, a samozrejme netreba zabúdať na náramkové hodinky. Čo sa týka bežných aktivít, kľudne sa môže siahnuť po sete vytvorenom zo zlatej retiazky a náramku, ktorý sa dá doplniť o zlatý prsteň.                                              

Ak máte radi veľa šperkov, nenoste ich naraz, striedajte ich.                                                                       

V biznis triede sa kladie dôraz na minimalizmus, preto najvhodnejším šperkom je štýlový zlatý prsteň a elegantné zlaté manžetové gombíky.                                                                                                                 

Pýchou pánov bývajú náramkové hodinky. Aj tu však platí pravidlo, že k obleku sú vhodné zlaté alebo strieborné hodinky s menším ciferníkom a jemnejším puzdrom, ideálne s remienkom z pravej kože. Na bežné nosenie sú vhodné výraznejšie náramkové hodinky s chronografom.