Hodinky

História hodiniek

História hodiniek sa začína v 16. storočí v Európe. Ako vynálezca hodiniek sa často označuje Peter Henlein. Ako jeden z prvých nemeckých mechanikov vyrobil vreckové hodinky, ktoré sa dali nosiť ako prívesky. Boli to jedny z prvých hodiniek, ktoré sa dali nosiť na tele.

Napriek tomu aj iní nemeckí hodinári v tomto období vyrábali malé hodinky a nie je žiaden dôkaz, že Henlein bol prvý. Hodinky, ktoré sa vyrábali od 16. do polovice 20. storočia boli mechanické. Objav quartzových hodiniek v roku 1960, ktoré fungujú na elektriku a vibráciu quartzového kryštálu, urobil veľký prielom v priemyselnej výrobe hodiniek.

Od roku 1980 quartzové hodinky úplne prevzali trh a hodinári tieto roky často označujú ako quartzovú krízu.

Napriek tomu mechanické hodinky majú stále svoje miesto na trhu, aj keď väčšina hodiniek má teraz quartzový pohon.

Modely prvých prenosných hodiniek mávali iba hodinovú ručičku a ciferník nebol prekrytý sklom. Namiesto toho mali vyvýšené prekrytie, aby sa ručička náhodne mechanicky neposunula. Zvyčajne sa museli naťahovať 2x za deň.

Masová produkcia

Prvá hromadná výroba hodiniek začala v 17. a 18. storočí, keď Aáron Lufthin Deninson založil firmu v Massachuces. V roku 1861 už mal úspešnú a nezávislú spoločnosť, ktorá sa volala Waltham Watch Company.

Brúsenie diamantov

Vedeli ste, že neexistuje žiadne pravidlo, prečo by sa mali hodinky nosiť na ľavej ruke? Tento zvyk vznikol počas prvej svetovej vojny, kedy Amerika dávala hodinky vojakom a všetky boli rovnakého typu. Teda naťahovače na pravej strane, a preto ich vojaci nosili na ľavej ruke. 

história hodiniek

Typy hodiniek

Quartzové

Je to typ strojčeka, ktorý využíva quartzový kryštál a elektriku pre pohyb ciferníka.

Šperky kolekcie JASMINE

Mechanické

Boli prvým typom hodiniek, ktorý bol vyrábaný. Pre pohyb ciferníka sa tu využíva energia z pohybu ruky.

Šperky kolekcie OCEAN DREAMS

Náramkové

Prvá zmienka o náramkových hodinkách je zo 16. storočia, kedy ich Elizabet I. dostala od Roberta Dudelyho. Zo začiatku boli náramkové hodinky nosené iba ženami, zatiaľ čo muži nosili iba vreckové.

Šperky kolekcie OCEAN DREAMS

Vreckové

Je to typ hodiniek, ktoré sa dajú nosiť na retiazke a na krku alebo ako už napovedá názov, vo vrecku.

Šperky kolekcie JASMINE

O značke Zeppelin

Zeppelin je prémiová značka hodiniek, ktorá ako väčšina hodiniek vznikla z leteckých hodiniek, ale nie ako značka pre klasických pilotov, ale značka pre pilotov vzducholodí.

LZ 127 Transatlantic alebo LZ 129 Hidenburg sú kolekcie inšpirované známymi vzducholoďami.

Šperky kolekcie JASMINE

Táto spoločnosť však vyrába aj hodinky pre dámy ako napr. kolekciu Princess of the sky alebo Zeppelin Luna, ktoré majú funkciu ukazovateľa fázy mesiaca.

Šperky kolekcie OCEAN DREAMS

Kolekcia Zeppelin Chronometer Glashütte Observatory sa vyznačuje hodinkami, ktoré majú certifikát z Glashütte Observatory, čo znamená, že 15 dní po sebe boli testované tlakom a okolitými vplyvmi, a to zo všetkých uhlov. Certifikát dostali iba tie hodinky, na ktorých bol posun času maximálne 2-5 sekúnd.

Šperky kolekcie OCEAN DREAMS

Funkcie hodiniek

Dátumovka

Väčšinou býva na boku hodiniek. Zobrazuje aktuálny dátum v mesiaci.

Hodinky

Duálny čas

Na hodinkách sú druhé menšie hodinky, ktoré majú zvyčajne iba hodinovú ručičku. Dá sa na nich nastaviť čas v inom časovom pásme.

Hodinky

Chronograf

Tento názov pochádza z latinského Chrono- čas a Graph- merať. Takže ide o funkciu, ktorá nám umožňuje stopovať čas.

Hodinky

Open heart

Priesvitný otvor na ciferníku hodiniek, ktorý nám umožní pozrieť sa do srdca alebo strojčeka hodiniek.

Hodinky

Indikátor zostatkovej energie

Býva pri hodinkách, ktoré majú mechanický strojček. Ukazuje koľko percent energie ešte v hodinkách zostáva.

Hodinky

Telemeter

Slúži na výpočet vzdialenosti pri jave, ktorý je vidieť a počuť. Napríklad, blesk a hrom. Vidíte blesk - spustíte stopky, počujete hrom - zastavíte stopky a telemeter Vám ukáže vzdialenosť.

Hodinky

Tachymeter

Je stupnica, ktorá sa nachádza na vonkajšom obvode ciferníka na niektorých analógových hodinkách. Slúži na meranie rýchlosti na základe uplynutého času, pričom dráha je pevne daná. ( 1km, míľa, námorná míľa ).

Hodinky

Ukazovateľ fázy mesiaca

Tieto hodinky majú funkciu, ktorá nám umožňuje vidieť aktuálnu fázu mesiaca.

Hodinky

NAŠA PONUKA HODINIEK